Zamknij

Laguna Balos: rajski zakątek na Krecie. Jak dojechać i z czego słynie?

Nina Czochara
14.11.2019 19:03
Laguna Balos na Krecie
fot. Shutterstock

Laguna Balos należy do grona najpiękniejszych miejsc na Krecie. Słynie z jasnego piasku, krystalicznie czystej wody (niczym na Karaibach) i przepięknych widoków. Miejsce to uwielbiają miłośnicy plażowania, snorkelingu... i fotografii. Nie ma się czemu dziwić, Balos prezentuje się naprawdę pięknie i rajsko.

Laguna Balos znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. To jedna z najpiękniejszych plaż Krety, a zarazem jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków na wyspie. Co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe i jak dojechać do laguny Balos? Odpowiadamy. 

Balos: najpiękniejsza plaża Krety

Sławna laguna obejmuje teren między dwoma półwyspami – Cape Tigani oraz Gramvousa. To, co wyróżnia Balos, to jasny piasek, krystalicznie czysta woda oraz rozległe płycizny, które ciągną się tu na przestrzeni dziesiątek metrów, pozwalając na spokojne spacery po morzu i bezpieczne kąpiele najmłodszych.

Na Balos, podobnie jak na innych plażach zachodniego wybrzeża Krety, występują odcinki z charakterystycznym, różowym piaskiem (zdecydowanie najwięcej jest go na słynnej Elafonisi). 

Balos
fot. Sutterstock

Wybierając się w to miejsce, warto jednak pamiętać, że nie ma tutaj rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Na plaży jest jeden bar – warto mieć swój prowiant i napoje. Ma to jednak swoje plusy – laguna Balos nie została bowiem zniszczona przez „turystykę”.

Przeczytaj także: Kreta – co warto zobaczyć i czego spróbować? Odkrywamy atrakcje wyspy

Laguna Balos: jak dotrzeć na miejsce? 

Do Laguna Balos można dostać się na dwa sposoby. Jeden z nich to wyprawa statkiem turystycznym z miejscowości Kissamos – warto jednak pamiętać, że promy kursują wyłącznie w sezonie letnim. Innym sposobem jest podróż samochodem – w tym przypadku po pozostawieniu auta na parkingu trzeba przygotować się na spacer 2-kilometrową górską ścieżką. 

Statki wycieczkowe na Balos: Prom z Kissamos na Balos kursuje wyłącznie w sezonie letnim – rejsy dostępne są od końca maja. Cena biletu wynosi ok. 27 euro dla osoby dorosłej (bilety można kupić przez internet lub w kasach przy porcie). Rejs trwa ok. 55 minut. Z uwagi na ogromne zainteresowanie wyprawą promem trzeba przygotować się na tłumy turystów na statku.

Laguna Balos
fot. Shutterstock

Samochodem na Balos: Wiele osób dociera do laguny (a właściwie w jej okolice) samochodem. Tutaj warto pamiętać, że autem dotrzemy jedynie do parkingu, z którego do samej plaży trzeba przejść ok. dwóch kilometrów – trasa jest stroma, wąska i kamienista. Warto mieć wygodne obuwie. Plusem tej opcji dojazdu jest jednak fakt, że samochodem można tu dotrzeć wcześnie rano. Wówczas nie spotkamy się z tłumem turystów przybywających tutaj około południa promem. 

ZOBACZ TAKŻE:

• Planujesz wakacje na Korfu? Poznaj największe atrakcje i najpiękniejsze plaże

• Kos – grecka wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów

___

RadioZET.pl/NC