Zamknij

Kraina zorzy polarnej, reniferów i św. Mikołaja. Poznajcie Laponię

Redakcja
06.12.2017 12:35
Kraina zorzy polarnej, reniferów i św. Mikołaja. Poznajcie Laponię
fot. East News

Laponii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Tutaj listy przychodzą w rekordowych liczbach. Tutaj czuć prawdziwą atmosferę świąt. I to tutaj, na kole podbiegunowym w miejscowości Rovaniemi, znajduje się dom św. Mikołaja. Odkrywamy magiczną Laponię. 

Laponia: magiczna kraina śniegu

Laponia obejmuje rozległy obszar za kręgiem polarnym, od Norwegii, przez Szwecję i Finlandię, aż po Półwysep Kolski w Rosji. To niezwykle malownicza kraina wypełniona dziewiczymi krajobrazami. Zwłaszcza wschodnia, fińska Laponia, jest wyjątkowym miejscem dla ludzi poszukujących nieskażonej przyrody, którą chronią parki przyrody. W Finlandii jest ich ponad 30, a w samej Laponii kilka, m.in. Urho Kekkonen, Pallas-Yllästunturi czy Pyha-Luosto. Od 1996 roku cały obszar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rovaniemi
fot. Shutterstock

Zima trwa tutaj aż dziewięć miesięcy. Laponię określa się nawet mianem „Krainy Wiecznego Lodu”. Ma to związek z panującymi tu warunkami atmosferycznymi – temperatura w nocy może spaść nawet do -40°C.

Symbolem Laponii są renifery. Żyją w lasach, ale jednocześnie każdy z nich posiada swego właściciela. Lapończycy utożsamiają te zwierzęta z powodzeniem i szczęściem – dlatego też starają się, aby mieć ich jak najwięcej.

Zobacz także

Rovaniemi: z wizytą u św. Mikołaja

Lapońska kraina kojarzy się z osobą św. Mikołaja. Wszystko za sprawą Rovaniemi – fińskiego miasteczka na kole podbiegunowym, które kryje niezwykłą atrakcję. Chodzi o magiczną wioskę św. Mikołaja. Na miejsce można dojechać autobusem „Santa's Express” (z centrum Rovaniemi) lub własnym samochodem.

Wioska św. Mikołaja
fot. Fotolia

Wioska św. Mikołaja to połączenie świątecznej magii i biznesu. Na miejscu znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, oficjalna poczta, szkoła pomocników i urząd św. Mikołaja. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj po to, aby spotkać się ze Świętym. Wielki zegar na wejściu do jego domu pokazuje, czy Mikołaj jest aktualnie zajęty, czy też może nas ugościć. Wizyta jest bezpłatna, ale pamiątkowe zdjęcie (robione przez elfy!) już nie (kosztuje od 20-30 euro).

św. Mikołaj
fot. East News

W słynnej wiosce można również przenocować. Na miejscu znajduje się 70 domków (od 100 euro/noc). Jeśli ktoś chciałby spędzić więcej czasu z św. Mikołajem, może zaprosić go z wizytą do siebie. Oczywiście cena noclegu w lapońskim domku wzrasta wówczas do 150 euro. Ale dzięki temu będziemy mieli okazję na dłuższą pogawędkę ze Świętym i możemy zrobić dowolną liczbę pamiątkowych zdjęć!

Zobacz także

Laponia. Rekordowa liczba listów do św. Mikołaja

To właśnie pod ten adres każdego roku przychodzi ponad pół miliona listów rocznie! Św. Mikołaj jest więc prawdziwym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę otrzymywanych korespondencji z całego świata.

List
fot. Fotolia

Podobno w czołówce narodowości najchętniej wysyłających listy, obok Brytyjczyków, Chińczyków i Japończyków, są także Polacy. Sama poczta św. Mikołaja to niezwykłe miejsce. Nie zobaczymy tu urzędników, ale… elfy, które sortują przesyłki, przybijają stemple i odpowiadają na maile.

Zobacz także

Zorze polarne, czyli podniebna atrakcja Laponii

Numerem jeden w Laponii są zorze polarne, które w niesamowity sposób rozświetlają arktyczne niebo. Można je zobaczyć niemal w każdą pogodną noc od września do marca. Czasem wyjątkowo jasne zorze polarne w Laponii oświetlają śnieżny krajobraz i wskazują narciarzom drogę do domu. Planując obserwację tego zjawiska, warto pamiętać o ciepłym ubraniu — zimą temperatura spada tu nawet poniżej -30°C.

Zorza polarna
fot. Flickr

W SantaPark, na stokach pobliskiej góry, można wybrać się na magiczne sanie z reniferami, gwiazdkową karuzelę i odwiedzić słynną Szkołę Elfów, gdzie uczą kaligrafii. Jest również prawdziwe, śnieżne królestwo – Snowman World – z hotelem w igloo, restauracją i lodowym bar oraz zjeżdżalnią (również z lodu!).

Zobacz także

Laponia: informacje praktyczne

Kiedy warto jechać do Laponii?
W okresie bożonarodzeniowym i zimą, kiedy w wiosce św. Mikołaja panuje świąteczny ruch i czeka najwięcej atrakcji. Oprócz tego jest możliwość podziwiania zorzy polarnej.

Loty do Laponii. Do fińskiej Laponii można dotrzeć samolotem, lądując w Rovaniemi, czyli na oficjalnym lotnisku świętego Mikołaja (RVN). Lot z Warszawy do Rovaniemi (z przesiadką w Helsinkach) kosztuje w obie strony około 1200 zł. Lotnisko jest położone około 10 kilometrów od miasta. Aby dotrzeć do centrum, najlepiej jest skorzystać z autobusu lotniskowego, który zawozi w konkretne, wskazane przez nas miejsce (koszt biletu w jedną stronę to ok. 7 euro).

Pociągiem do Laponii. Do ojczyzny św. Mikołaja, a dokładniej Rovaniemi, można się także dostać pociągiem, z Helsinek. Podróż odbywa się bez przesiadek i trwa około 12 godzin. Koszt takiej wycieczki zaczyna się od 30 euro, jeśli kupujemy bilety z wyprzedzeniem.

Przeczytaj także:

Laponia pośrodku Karkonoszy. Pierwsza taka atrakcja w Polsce

• Szwecja: 7 miejsc, które warto zobaczyć 

___

Sokowirówka czy wyciskarka? Wybierz urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb

RadioZET.pl/NC