Zamknij

Lasy Państwowe wyznaczyły obszary do nocowania na dziko. Będą w każdym nadleśnictwie

24.02.2021 13:05
Lasy Państwowe wyznaczyły obszary do nocowania na dziko. Będą w każdym nadleśnictwie
fot. SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów nocowania na dziko - od 1 maja w każdym nadleśnictwie udostępnione zostaną specjalne miejsca do spania. Miłośnicy tej aktywności nie będą musieli już obawiać się o naruszenie ustawy o lasach. 

Spanie na dziko w lasach staje się coraz bardziej popularne, a miłośników tej aktywności ciągle przybywa. Jak czytamy w komunikacie na stronie Lasów Państwowych, szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

Wyznaczono miejsca do nocowania na dziko w polskich lasach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu osób, postanowiono wyznaczyć obszary leśne, w których będzie można legalnie i bezpłatnie zanocować na dziko. Takie miejsca zostaną udostępnione 1 maja w każdym z 429 nadleśnictw. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczył około 1500 ha.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Lasów Państwowych, decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem. Jeden z jego zapisów dotyczy samego noclegu. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy - jak czytamy dalej w komunikacie - należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

RadioZET.pl/PAP/lasy.gov.pl