Zamknij

"Lewitujące statki" w Zatoce Gdańskiej. Niesamowite nagranie obiegło sieć [WIDEO]

20.04.2021 11:30
Statki unoszące się w powietrzu
fot. Shutterstock

"Lewitujące statki" – to niezwykłe zjawisko w Zatoce Gdańskiej zostało uchwycone na nagraniu przez jednego z internautów. Patrząc na to krótkie wideo, można odnieść wrażenie, że cztery statki unoszą się w powietrzu. W rzeczywistości to tylko złudzenie optyczne nazywane fatamorganą lub też mirażem. 

W ostatnim czasie w sieci coraz częściej pojawiają się zdjęcia czy nagrania podobnych złudzeń optycznych. Kilka tygodni temu sieć obiegła fotografia z wybrzeży Bournemouth - statek wycieczkowy na pierwszy rzut oka wyglądał tak, jakby wisiał w powietrzu.

Tym razem do niesamowitego zjawiska mirażu doszło w Polsce, na wodach Zatoki Gdańskiej. 

"Latające statki" w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Wideo trafiło do internetu 18 kwietnia i bardzo szybko obiegło sieć. Cztery sporych rozmiarów statki uwiecznione na nagraniu rzeczywiście wyglądają tak, jakby unosiły się nad wodami Zatoki Gdańskiej.  

Jak tłumaczą eksperci, to efekt sprzyjających warunków atmosferycznych, które doprowadziły do powstania nietypowego złudzenia optycznego.

Jak powstaje fatamorgana? 

Spektakularne zjawisko mirażu czy fatamorgany polega na utworzeniu się pozornego obrazu odległego przedmiotu, a obiekty na horyzoncie – wyspy, klify czy statki na morzu – przybierają wydłużony wygląd.

Do iluzji optycznej dochodzi wskutek różnych czynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze i gęstości. Jak tłumaczył David Braine, meteorolog BBC, "tzw. miraż doskonały można zaobserwować w sprzyjających warunkach atmosferycznych, zwanych inwersją temperatury, kiedy to zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim - cieplejsze".

– Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, zakrzywia światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu – wyjaśniał ekspert BBC.

Najefektywniejsze miraże można zobaczyć w Cieśninie Mesyńskiej, ale także w Polsce - na Pustyni Błędowskiej, na Wyżynie Śląskiej i również w Zatoce Gdańskiej. 

Źródło: Trójmiasto.pl, BBC