Zamknij

Latanie w czasach koronawirusa. Stworzono projekt "bezpiecznego samolotu"

17.08.2020 13:21
Bezpieczny samolot - projekt
fot. priestmangoode.com

W dobie koronawirusa wiele osób wciąż obawia się podróży samolotem. Naprzeciw obawom o ryzyko zarażenia w czasie lotu wychodzą projektanci, którzy stworzyli wizję bezpiecznego samolotu. Zdaniem autorów projektu ich pomysł ma umożliwić "bezdotykowe" i komfortowe podróże.

"Najnowsza technologia i udogodnienia pomogą zmniejszyć obawy pasażerów co do własnego bezpieczeństwa, powiększyć przestrzeń oraz ułatwić zachowanie higieny" - tak o nowym projekcie wnętrza samolotu napisali jego autorzy, przedstawiciele londyńskiej firmy PriestmanGoode.

Obecnie w samolotach zwiększono m.in. częstotliwość dezynfekcji foteli i innych powierzchni. Pasażerowie i załoga pokładowa są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w czasie całego lotu. Wiele linii zrezygnowało z wydawania posiłków w samolocie i zrezygnowano z magazynów pokładowych. Normą jest wypełnianie przez pasażerów formularzy lokacyjnych, tak by możliwe było szybkie odnalezienie podróżnych przez służby sanitarne w przypadku wykrycia zakażenia. Dla wielu osób nawet te środki bezpieczeństwa nie są wystarczające, aby przekonać się do latania. Naprzeciw tym obawom wychodzą londyńscy projektanci. 

Koronawirus. Projekt bezpiecznego samolotu

Projekt bezpiecznego samolotu "Pure Skies" przedstawia wizję kabiny zarówno dla klasy biznesowej, jak i ekonomicznej. Główny nacisk został położony na stworzenie maksymalnie dużej przestrzeni dla każdego pasażera. Wykorzystano w tym celu innowacyjne materiały i rozwiązania, które mają między innymi zmniejszyć konieczność dotykania różnych powierzchni na pokładzie i ułatwiać dezynfekcję maszyny po wykonanym locie. 

Jak widać na wizualizacji projektu, poszczególne rzędy foteli są oddzielone od siebie przezroczystymi zasłonami, tak by powietrze wydychane przez chorego pasażera nie było wdychane przez innych. Co więcej, same siedzenia są zaprojektowane w ten sposób, aby podróżni byli od siebie oddzieleni i nie stykali się ze sobą.

Z tyłu foteli zniknęły materiałowe schowki. Ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie bezprzewodowych ładowarek oraz rozkładanych stolików, które same się czyszczą. Rzeczy osobiste można przechować w biodegradowalnych torbach.

 Ale to nie wszystko. Same siedzenia mają być pokryte specjalnymi, przeciwbakteryjnymi materiałami, które będą nadawały się do czyszczenia z wykorzystaniem wysokich temperatur i promieniowania ultrafioletowego. 

Zgodnie z wizją londyńskich projektantów w samolotach miałyby się znajdować różne typy foteli – dla jednego pasażera, pary oraz większej. W przypadku klasy ekonomicznej "każde miejsce to w pełni zamknięta, osobista przestrzeń" - wyjaśniają przedstawiciele firmy. Od reszty kabiny pasażerowie będą oddzielani specjalną zasłoną (od sufitu do podłogi). 

Jak dodał współzałożyciel PriestmanGoode, Nigel Goode, projekt bezpiecznego samolotu może sprawdzić się nie tylko w obecnej sytuacji, ale może być też przydatnych rozwiązaniem w przyszłości, w przypadku innych pandemii.

Źródło: Telegraph, Priestmangoode.com