Zamknij

Niekończące się burze i do 280 piorunów na godzinę. To jedno z najdziwniejszych miejsc na świecie

29.11.2020 17:56
Latarnia Maracaibo
fot. Shutterstock

Jest na Ziemi takie miejsce, które przez 300 dni w roku, po 10 godzin dziennie nawiedzają burze. Trudno wam w to uwierzyć? Musicie obejrzeć to nagranie!

Istnieje na świecie miejsce, w którym trwa niemal niekończąca się burza. Mowa o jednym z regionów gorącej Wenezueli, a dokładnie o ujściu rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo.

Burze nawiedzają ten obszar przez niemal 300 dni w roku, a liczba wyładowań na godzinę jest tutaj tak duża, że świeci on jak latarnia. Nic dziwnego więc, że ten punkt nazywany jest "Latarnią Maracaibo". Naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego non stop trwa tutaj burza, a pasjonaci takich zjawisk regularnie oglądają nagrania setek wyładowań elektrycznych, które nawiedzają to miejsce.

Latarnia Maracaibo - jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie

"Latarnia Maracaibo", "latarnia z Maracaibo" czy też "latarnia Catatumbo" to teren, który przez ok. 300 dni, przez niemal 10 godzin dziennie nawiedzają burze. To właśnie wtedy u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo nawet 280 piorunów w ciągu godziny uderza w ziemię. I nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego.

Wyładowania zdarzają się tutaj tak często, a ich światło jest tak jasne, że lata temu miejsce to wykorzystywane było do nawigacji przez załogi statków. Stąd też jego przydomek.

Naukowcy tłumaczą fenomen tego obszaru na wiele sposobów. Nie wiadomo jednak, która z teorii jest prawdziwa. Przede wszystkim jezioro Maracaibo otoczone jest z trzech stron grzbietami górskimi, a tylko z jednej strony otwarte jest na ciepłą Zatokę Wenezuelską. Kiedy Słońce zaczyna zachodzić, w górach pojawiają się silne wiatry, które podrywają ciepłe powietrze do góry. To wtedy tworzą się gęste chmury deszczowe, a ich zetknięcie z wilgotnym i ciepłym powietrzem znad zatoki prowadzi do powstawania ładunków elektrycznych.

Druga teoria, która miałaby tłumaczyć, dlaczego tutaj cały czas trwają burze, dotyczy olbrzymich złóż metanu znajdujących się pod jeziorem Maracaibo. Podobno obecność tego gazu może wpływać na "przewodnictwo" powietrza, a to z kolei prowokuje burze.

Wciąż nie wiemy, która z tych teorii jest prawdziwa, ale jedno jest pewne - drugiego tak unikatowego miejsca na Ziemi nie ma. Jeżeli pasjonują was takie zjawiska, koniecznie zobaczcie to nagranie. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy, a wy? I wyobraźcie sobie, że w tym miejscu mieszkają ludzie.