Zamknij

Lato we Wrocławiu nie może być nudne!

Lato we Wrocławiu nie może być nudne!
fot. Materiały prasowe

Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie. Dlatego lepiej nie tracić czasu i wolny czas spędzić we Wrocławiu. Sprawdźcie nasze rekomendacje letnich atrakcji w mieście.

 

ZOO

Madagaskar w stolicy Dolnego Śląska? Takie rzeczy tylko we wrocławskim ZOO. To najstarszy w Polsce ogród zoologiczny, który istnieje od 1865 roku. Na 33 hektarach można spotkać przedstawicieli ponad 1100 gatunków – w sumie żyje tu aż 14 tys. zwierząt. W ciągu kilku lat powstały nowe wybiegi, m.in. dla niedźwiedzi brunatnych, gibonów, pand małych, nosorożców. Przybyło także nowych lokatorów, w tym zwierząt wyjątkowo rzadkich, jak okapi, czy manaty.

Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w ZOO urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze motogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających. Z kolei najmłodsi goście ZOO mogą obserwować pokazowe karmienia zwierząt, przejechać się na kucyku (dla dzieci od 3 do 10 roku życia) czy wybrać się do parku linowego i placu zabaw.

Największą atrakcją wrocławskiego ZOO jest Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentuje wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd - od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny czy krokodyle. Uwaga, ciekawostka! Olbrzymia masa wody znajdująca się w zbiornikach równa jest ciężarowi aż 100 wielorybów.

Hydropolis

Pozostając w temacie wody nie można zapomnieć o Hydropolis. Centrum wiedzy o wodzie, które mieści się przy ul. Na Grobli, łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Zajmuje ono dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Zwiedzający mogą wybrać się w podróż podzieloną na 9 stref tematycznych. Na przykład w sali „Planeta wody” poznamy teorie na temat pochodzenia wody i jej obecności we wszechświecie. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są nieco bliższe i równie ciekawe obszary.

w4
fot.

Na wystawie prezentowane są również „stwory” zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po drobnoustroje. Możemy posiedzieć na tropikalnej plaży i posłuchać kojącego szumu morza, albo przejść się w chmurze. Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. Hydropolis to również opowieść o Wrocławiu, którą można poznać przez m.in. interaktywny stół z mapami z czasów powodzi tysiąclecia 1997.

Aquapark Wrocław

Rozrywką nie tylko dla całej rodziny będzie jeden z najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie, czyli Aquapark Wrocław. To jeden z największych obiektów rekreacyjno-sportowych w Polsce. Istnieje od 2008 roku i oferuje baseny rekreacyjne, basen sportowy o wymiarach olimpijskich, nowoczesną i wielofunkcyjną strefę Fitness (o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych), kompleks saun i łaźni wraz z ogrodem oraz baseny zewnętrzne. Dla najmłodszych przygotowano specjalną zatokę - basen przeznaczony dla rodziców z małymi dziećmi. Podczas korzystania z Aquaparku trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – jak zachowanie dystansu czy zasłanianie ust i nosa.

Kolejkowo

Dla miłośników nie tylko kolei obowiązkowym punktem będzie Kolejkowo. To największa w Polsce makieta kolejowa - na 335 metrach kwadratowych zobaczymy ponad 3000 figurek ludzi i zwierząt, ponad 200 samochodów oraz 242 budynki i inne obiekty architektoniczne. Kolejkowo z pieczołowitą dokładnością odwzorowuje życie Dolnego Śląska i jego największe atrakcje.

w5
fot.

Wśród nich wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki czy bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. Życie w miniaturze toczy się jak w rzeczywistości. Budzący się dzień i zapadająca noc. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje nie zawsze spokojne życie. Pracują na budowie, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, spacerują po mieście i robią zakupy. Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i regularnie kursują tramwaje.

Krasnale

Podczas spacerów co chwilę można spotkać małych towarzyszy. Przyglądają się przechodniom i chętnie pozują do zdjęć. Mowa o wrocławskich krasnalach, które są jedną z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. W całym mieście jest ponad 400 krasnali. O tym skąd się wzięły krasnoludki we Wrocławiu krąży wiele legend. Szlaki krasnoludkowe oplatają całe miasto wzdłuż i wszerz.

Krasnal1
fot.

Przy ul. Świdnickiej 8c można zobaczyć Papę Krasnala – pierwszą rzeźbę, która nazywana jest „ojcem wszystkich krasnali”. Choć wydaje się bardzo duży, tak naprawdę jest malutkim krasnoludkiem, który stoi na czubku palca. Z kolei przy Placu Wolności, obok Narodowego Forum Muzyki, można podejrzeć Krasnalową Orkiestrę Symfoniczną. Nad Odrą nieustannie w wodę spogląda Pracz Odrzański, a w pobliżu Zaułku Ossolińskiego Ossolinek ma pod dostatkiem książek do czytania.

Korona Wrocławia

Podczas wizyty we Wrocławiu warto spojrzeć na miasto z wysokiej perspektywy. Nagrodą za zdobycie Korony Wrocławia (tak nazwane są punkty widokowe z panoramą na stolicę Dolnego Śląska) jest niesamowity widok na miasto. Do wyboru mamy Mostek Pokutnic, wieżę widokową katedry, wieżę kościoła garnizonowego, Wieżę Matematyczną i punkt widokowy w wieżowcu Sky Tower. 

Szukasz dodatkowych informacji i inspiracji o zwiedzaniu Wrocławia?
Sprawdź poniższe linki:

www.visitwroclaw.eu

https://www.facebook.com/visitwro/

https://www.instagram.com/visitwro/