Zamknij

Leśne miasto, które oczyszcza powietrze? W Chinach powstaje niesamowity projekt

Redakcja
07.03.2019 15:21
Leśne miasto w Chinach
fot. Liuzhou Forest City (Stefano Boeri Architetti)

W Chinach powstaje pierwsze na świecie "leśne miasto". Na terenie 175 hektarów zostanie zasadzone około miliona roślin i prawie 40 tys. drzew. To będzie wyjątkowo ekologiczne miejsce, które za sprawą zielonego otoczenia, ma pochłaniać zanieczyszczenia i oczyszczać powietrze. 

Leśne miasto powstaje nad rzeką Liujiang, w rejonie górskim Guangxi, w południowej części Chin. Zgodnie z wstępnymi planami ta ogromna inwestycja ma zostać zakończona jeszcze przed 2020 rokiem. Autorem projektu jest włoski architekt Stefani Boeri, który ma na swoim koncie m.in. "Vertical Forest" w Mediolanie.

Ekologiczne miasto w Chinach

W niezwykłym Leśnym Mieście (Liuzhou Forest City) wszystkie budynki - biura, domy, sklepy, hotele, szpitale i szkoły - będą całkowicie pokryte roślinami i drzewami. Miejsce to nie tylko zrównoważy negatywne efekty zanieczyszczenia powietrza, ale będzie całkowicie samowystarczalne energetycznie. Roślinność, którą zostanie zalane miasto, ma pochłonąć w ciągu roku 10 tys. ton dwutlenku węgla, 57 ton innych zanieczyszczeń oraz dodatkowo wytworzyć 900 ton tlenu. Na dachach domów będą zainstalowane panele słoneczne, dzięki którym będzie pozyskiwana energia.

Do Liuzhou będzie można dojechać szybką koleją napędzaną elektrycznie. W planach jest również poruszanie się samochodami elektrycznymi na terenie miasta.

Projekt Stefano Boeriego jest odpowiedzią na problemy nękające Chińczyków. Tamtejsze miasta rozrastają się w zastraszającym tempie, stając się jednocześnie mało przyjaznymi miejscami do życia, głównie przez zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC