Zamknij

Limity osób na plaży, kontrole i drony. Tak będzie wyglądać lato we Włoszech?

Redakcja
22.04.2020 15:10
Plaża z leżakami
fot. Pixabay

Limity osób na plaży, odpowiednie odległości między leżakami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem w czasie epidemii. Lokalne władze przygotowują się do najtrudniejszego sezonu urlopowego w historii.

- Pojedziemy latem nad morze. Pracujemy nad tym, aby tak mogło być - zapewniała włoska wiceminister kultury, Lorenza Bonaccorsi. 

Władze wielu nadmorskich miejscowości chcą przygotować i wyposażyć także odcinki wolnych, bezpłatnych plaż, aby i tam zapewnione były odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Chodzi o to, by te pozbawione kontroli obszary nie zamieniły się w "bombę epidemiczną".

Wakacje we Włoszech z ograniczeniami 

Władze kurortów wyrażają nadzieję, że wakacje są do uratowania. Jednocześnie, w związku z tym, że wielu turystów już zarezerwowało miejsca w hotelach i pensjonatach na październik, dominuje przekonanie, że sezon zostanie przedłużony do pierwszych tygodni jesieni.

Ten optymizm podziela dyrektor departamentu chorób zakaźnych w krajowym Instytucie Zdrowia Giovanni Rezza. Jego zdaniem, jeśli potwierdzi się obecna spadkowa tendencja zakażeń, "można mieć nadzieję, że Włosi będą mogli pojechać nad morze". "Ale - jak podkreślił - na plażach trzeba będzie skrupulatnie przestrzegać zasady dystansu społecznego". Branża turystyczna na Sardynii, w Ligurii, Apulii i innych częściach Włoch czeka na konkretne informacje od rządu w sprawie tegorocznego lata.

Konieczne wydaje się zatrudnienie na plażach dodatkowych osób, które będą czuwały nad przestrzeganiem nowych zasad wypoczynku w czasach epidemii i nie dopuszczały do napięć między turystami. Trzeba też przygotować specjalne tablice z informacjami o obowiązujących regułach.

Pięć metrów odstępu parasolami, dron nad plażą

Na Wybrzeżu Amalfitańskim wszyscy burmistrzowie już porozumieli się w sprawie utworzenia jednej aplikacji, przy pomocy której można będzie rezerwować miejsce na plaży. W tamtejszej miejscowości Maiori władze zdecydowały, że wśród plażowiczów będą chodzić strażnicy miejscy i czuwać nad przestrzeganiem zasad. Nad plażami będą latać drony.

W Santa Marina w krainie Cilento opracowano plan przewidujący odległość co najmniej pięciu metrów między parasolami i leżakami dla każdej rodziny. W jednym takim miejscu będzie mogło przebywać maksimum czworo dorosłych.

Przy wejściu wszyscy dostaną środki ochrony osobistej. Będą też musieli się wylegitymować i dać sobie zmierzyć temperaturę.

W toczących się we Włoszech dyskusjach na temat wakacji nad morzem mówi się wyłącznie o krajowych turystach. Na razie nikt nie podejmuje tematu przyjazdu gości z zagranicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC