Zamknij

Linia Aigle Azur zawiesiła działalność. Tysiące poszkodowanych pasażerów

Nina Czochara
11.09.2019 10:23
Samolot
fot. Shutterstock

Francuska tania linia lotnicza Aigle Azur zawiesiła swoją działalność. W związku z tym odwołano wszystkie połączenia, a poszkodowanych zostało tysiące podróżnych. W wtorek w tej sprawie komunikat wydała Polska Izba Turystyki.

Linia Aigle Azur na swojej stornie internetowej zamieściła komunikat o odwołaniu wszystkich lotów od 7 września. "Ze względu na naszą sytuację finansową, firma nie może zapewnić rekompensat" - poinformowano w komunikacie francuskiego przewoźnika. Jak podano, pasażerowie będą mogli dochodzić swoich praw i roszczeń na drodze sądowej. Wśród zainteresowanych Aigle Azur są m.in. linie Air France i francuska spółka holdingowa Groupe Dubreuil. 

Aigle Azur: tysiące poszkodowanych klientów

Polska Izba Turystyki wydała komunikat o zawieszeniu działalności taniej linii lotniczej Aigle Azur. Okazuje się, że poszkodowanych zostało ponad 13 tysięcy podróżnych pozostawionych bez opieki oraz tysiące pasażerów, którzy zdążyli wykupić bilety - teraz są one bezwartościowe. "To już kolejny dowód na brak właściwej ochrony konsumentów na wypadek upadłości czy zawieszenia działalności przez przewoźnika" - dodano w komunikacie. 

Sytuację skomentował Paweł Niewiadomski, prezes ECTAA, który powiedział: "Po każdej upadłości linii lotniczej sytuacja jest taka sama - pasażerowie pozostają za granicą bez żadnego wsparcia i na własną rękę muszą zaopatrzyć się w bilety powrotne, bez realnych szans na zwrot pieniędzy za niewykorzystane. W chwili obecnej pasażerowie wykupujący sam przelot, nie są odpowiednio chronieni".

Unijna dyrektywa w sprawie podróży zorganizowanych (z biurem podróży) zabezpiecza pasażerów, podróżujących w ramach imprezy turystycznej, także przed upadłościami linii lotniczych. Mechanizm ten nie obejmuje jednak pasażerów, którzy wykupili tylko przelot.

ECTAA od wielu lat wzywa do utworzenia obowiązkowego mechanizmu chroniącego pasażerów, którego koszty ponosiliby przewoźnicy. "Potrzebujemy równych szans dla wszystkich pasażerów i zagwarantowania podróżującym rozwiązań, które w przypadku upadłości linii lotniczej umożliwią im bezpieczny powrót do kraju i zwrot kosztów" - podsumował Paweł Niewiadomski. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: TVN24, bankier.pl

___

RadioZET.pl/NC