Zamknij

Znana linia lotnicza testuje szybkie testy na Covid-19. Wynik już po 25 sekundach

14.05.2021 11:20
Szybki test na Covid-19
fot. Shutterstock

Linie lotnicze British Airways są pierwszymi na świecie, które rozpoczęły testowanie ultraszybkich testów antygenowych Pelican COVID-19. Ich wynik ma być znany w czasie krótszym niż 25 sekund. Jeśli testy się powiodą, mogą okazać się przełomem w podróżach lotniczych. 

Pandemia koronawirusa i wprowadzane ograniczenia w podróżach mocno uderzyły w branżę lotniczą. Wiele krajów wciąż wymaga przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19 wykonanego na 72 godziny przed lotem, co bardzo często odstrasza potencjalnych podróżujących. 

Linie lotnicze British Airways chcą przyspieszyć ten proces. Testują pierwszy na świecie ultraszybki test (Pelican COVID-19 Ultra Rapid Test), który dostarcza wynik w ciągu 25 sekund.

British Airways. Ultraszybkie testy na Covid-19

Nowa technologia testowana jest we współpracy z firmą Canary Glob. Jej przedstawiciele podkreślają, że test wskazuje osoby z pozytywnymi wynikami z 98-procentową dokładnością.

Linia lotnicza British Airways w pierwszej kolejności testuje personel lotniczy i pokładowy, aby porównać skuteczność nowej technologii z obecnymi standardowymi testami. Jeśli jednak próba okaże się sukcesem, nowe narzędzie może pomóc w szybkim wznowieniu rejsów. Oznaczałoby to bowiem znaczące uproszczenie procedur dla podróżujących. 

Prezes i dyrektor generalny British Airways, Sean Doyle, przyznał, że ultraszybkie testy dają nadzieję na ożywienie branży lotniczej: "Wraz ze stopniowym otwieraniem się podróży, pozostajemy zaangażowani w poszukiwanie łatwych i przystępnych rozwiązań, aby pomóc naszym klientom w ponownym podróżowaniu - zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych”.

Jak działa ultraszybki test Pelican COVID-19? Polega na pobraniu próbki śliny, która umieszczana jest w specjalnej probówce. Następnie wkładana jest do cyfrowego czytnika, który za pomocą Bluetooth łączy się z urządzeniem mobilnym, na przykład tabletem czy smartfonem. W aplikacji na urządzeniu w ciągu 25 sekund wyświetlane są wyniki testu. 

Przedstawiciele firmy Canary Glob przekonują, że wyniki uzyskiwane w ten sposób są porównywalne z testami typu PCR.

Źródło: Simple Flying, Fly4free.pl