Zamknij

Linie chcą wprowadzić covidowe e-paszporty. To może być rewolucja w lataniu

26.11.2020 09:08
Pasażerka w maseczce - mierzenie temperatury
fot. Shutterstock

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przygotowuje specjalną aplikację pozwalającą na sprawdzenie, czy pasażerowie samolotów są wolni od koronawirusa. Covidowe e-paszporty mają być gotowe już za kilka miesięcy. Jednak już w grudniu swój własny paszport zdrowotny chce zacząć testować pięć dużych linii z Europy i USA.

Cyfrowe paszporty covidowe, zwane "Travel Pass", mają być szansą do powrotu do bezpiecznego latania, a zarazem szansą na przetrwanie dla wielu przewoźników. Pandemia koronawirusa uderzyła bowiem bardzo mocno w branżę lotniczą.

IATA poinformowało kilka dni temu, że z powodu Covid-19 linie lotnicze na całym świecie zanotują w tym roku ponad 118,5 mld dolarów straty. Szacuje się, że światowy ruch w tej branży wróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w 2024 roku. Właśnie dlatego przewoźnicy szukają rozwiązań, które pomogą im przetrwać. Jednym z nich są specjalne cyfrowe aplikacje, w których będą znajdowały się informacje o naszym stanie zdrowia. 

Covidowy e-paszport szansą na bezpiecznie latanie

Mobilna aplikacja przygotowywana przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych ma ułatwić pracę kontrolerów sprawdzających, czy podróżni są wolni od koronawirusa. Jej start zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku.

W Covidowych paszportach (Travel Pass) dostępnych w formie aplikacji będą dostępne informacje o wynikach testów na koronawirusa, ewentualne potwierdzenie czy podróży przyjął szczepionkę oraz informacje o restrykcjach wjazdowych do danego kraju.

Travel Pass umożliwi też połączenie z elektroniczną kopią paszportu pasażera, co pozwoli potwierdzić jego tożsamość. Dzięki covidowemu e-paszportowi władze krajów, w których wyląduje podróżny, będą mogły potwierdzić, czy został on rzeczywiście zaszczepiony zgodnie z wymogami międzynarodowymi.

Aplikacja będzie darmowa dla pasażerów i dla rządów, a przewoźnicy mają zapłacić za nią niedużą kwotę od osoby. Podkreślono jednocześnie, że e-paszporty nie będą gromadziły danych osobowych.

Testy Travel Pass rozpocznie British Airways i inne linie z grupy IAG. Stowarzyszenie zapewnia, że aplikacja będzie dostępna na urządzenia z systemem iOS w pierwszym kwartale tego roku, a na Androida – od kwietnia.

Zobacz także

Common Pass: 5 linii testuje własne paszporty zdrowotne

Pięć dużych linii lotniczych nie chce czekać do przyszłego roku i w najbliższych dniach zacznie testować własną wersję zdrowotnego e-paszportu. Jest to projekt o nazwie CommonPass tworzony przez szwajcarską fundację. Ta mobilna aplikacja będzie zawierała informacje (podobnie jak Travel Pass) o stanie zdrowia pasażera, wynikach testu na koronawirusa czy odbytych szczepieniach. Informacje te będą skanowane i sprawdzane przez pracowników lotniska. 

Aplikacja ma zostać uruchomiona już w grudniu. Do testowego etapu zgłosiło się pięć linii lotniczych - dwie z Europy (Lufthansa i Swiss) oraz trzy z USAv (United Airlines, Virgin Atlantic oraz JetBlue). Przewoźnicy nie chcą, aby na początku taki zdrowotny e-paszport był obowiązkowy - ma to być usługa testowana tylko przez część pasażerów na wybranych trasach. 

Źródło: Reuters, Fly4free.pl