Zamknij

Linie lotnicze będą ważyć pasażerów? "To dla bezpieczeństwa i oszczędności"

Nina Czochara
11.04.2019 10:54
Pasażer - niezapięte pasy
fot. Shutterstock

W przyszłości linie będą ważyć pasażerów w czasie odprawy. Pozwoli to nie tylko na dokładne określenie wagi maszyny, ale także na przydzielanie miejsca zgodnie z wagą pasażera - twierdzi Nick Brasier, ekspert branży lotniczej. 

W ostatnich latach pomysł dotyczące ważenia pasażerów samolotów pojawiały się już w różnych liniach lotniczych. Na przykład w 2017 roku linie Finnair poinformowały, że przed każdym lotem chciałyby zważyć ok 100-150 pasażerów. Przewoźnik chciał w ten sposób zaktualizować swoje dane dotyczące średniego obciążenia samolotu na różnych trasach. Cały proces był nieobowiązkowy i w całości anonimowy. Czy w przyszłości to się zmieni, a ważenie pasażerów będzie obowiązkowe?

Ważenie pasażerów dla oszczędności i dobra środowiska

Waga, jaką do ciężaru pasażerów przywiązują linie lotnicze, wynika z tego, że od obciążenia samolotu zależy to, ile paliwa trzeba zatankować. Znając dokładne obciążenie maszyny, przewoźnicy mogliby tankować właściwą ilość paliwa, oszczędzając pieniądze i zmniejszając emisję gazów cieplarnianych.

Dyrektor ds. operacyjnych, Nick Brasier uważa, że linia lotnicza przeciętnie spala nawet 0,5 proc. paliwa więcej niż jest im to potrzebne. I choć wydawać by się mogło, że to niewielki wydatek dla przewoźnika, w rzeczywistości skala potencjalnych oszczędności na wszystkich samolotach jest bardzo duża. Szacuje się, że w całym sektorze lotniczym mogłoby to być nawet 1 mld dolarów wydatków rocznie.  

W dzisiejszych czasach linie lotnicze opierają się na często "przesadzonych" szacunkach stworzonych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego. Zakłada się, że kobieta waży średnio 66,5 kg, a mężczyzna jest od niej o 18 kg cięższy. 

Zagłosuj

Czy zgodziłbyś/zgodziłabyś się na ważenie przed wylotem?

Liczba głosów:

Przeczytaj także: Koniec z turbulencjami? Nowy system ma ułatwić życie pasażerów

Pasażerowie będą ważeni w czasie odprawy?

Zdaniem Nicka Brasiera linie lotnicze w przyszłości będą dyskretnie ważyć pasażerów w czasie odprawy. Pozwoli to bowiem nie tylko na dokładne określenie wagi maszyny, ale także na przydzielanie miejsca zgodnie z wagą pasażera (by lepiej rozłożyć ciężar w samolocie, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa). Proces ważenia mógłby się odbywać dyskretnie przy oddawaniu bagażu, gdzie linie lotnicze mogłyby umieszczać wagi, na których pasażer mógłby się zważyć i anonimowo wysłać dane przewoźnikowi.

Nad takim systemem pracuje właśnie startup Fuel Matrix. Zdaniem serwisu Simple Flying startup jest w trakcie rozmów dotyczących ewentualnego wdrożenia systemu z wieloma przewoźnikami, w tym jednym brytyjskim.

Oczywiście pasażerowie nie chcą chętni do tego, aby ważyć się przed każdym odlotem. Właśnie ze względu na opór podróżnych wdrożenie ważenia było praktycznie niemożliwe. Przedstawiciele startup'u wierzą, że jeśli linie lotnicze zostaną wyposażone w narzędzia pozwalające się dyskretnie zważyć, to możliwe, że znajdą sposób, by przekonać pasażerów do korzystania z nich.

Przeczytaj także:

•  Masz mało miejsca na nogi? Nietypowy pomysł na "fotele stojące" w samolocie 

• „Muszą schudnąć, by utrzymać pracę”. Stewardesy dostały ultimatum od linii lotniczej 

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC