Zamknij

Linie lotnicze z gigantycznymi stratami. "Najgorszy rok w historii lotnictwa"

10.06.2020 12:42
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Linie lotnicze stracą z powodu pandemii koronawirusa nawet 84 mld dolarów (około 330 miliardów złotych) – tak szacuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). To będzie najgorszy rok w historii lotnictwa. 

IATA podaje, że światowy ruch lotniczy w całym 2020 roku zmniejszy się o 54,7 proc., a liczba pasażerów spadnie mniej więcej o połowę, do 2,25 mld. 

Najgorszy rok dla przewoźników z powodu pandemii

Globalne przychody linii lotniczych spadną w tym roku do 419 mld dolarów z 838 mld dol. w 2019 r.  Spadek będzie więc niemal dwukrotny, co jak twierdzi stowarzyszenie, przełoży się na najgorszy rok w historii branży. Każdy kolejny dzień lockdownu to dla branży około 230 mln dolarów straty.

– Dla porównania, firmy lotnicze straciły 31 mld dol. podczas "wielkiego kryzysu finansowego" w latach 2008 i 2009 – powiedział dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac, na konferencji prasowej.

Mimo prognozowanego wzrostu liczby przelotów w 2021 roku IATA zakłada, że ruch pasażerski pozostanie o 29 proc. mniejszy niż w roku 2019, gdyż klienci niechętnie będą wracać do latania. W konsekwencji linie lotnicze poniosą kolejne straty rzędu 15 mld dol. W sumie pandemia spowoduje straty obliczane na około 100 mld dolarów. 

Zobacz także

Linie lotnicze apelują o pomoc władz

– Kroki podjęte przez rządy w ramach pomocy finansowej zapobiegły bankructwom linii lotniczych, ale zwiększyły ich dług o 120 mld dol., do 550 mld dol. (...), czyli do około 92 proc. dochodów oczekiwanych w 2021 roku – oznajmił de Juniac. Dodał, że linie lotnicze muszą podjąć współpracę z rządami, aby wdrożyć zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Według prognoz IATA ludzie zaczną znów podróżować, gdy tylko otwarte zostaną granice krajów. De Juniac podkreślił, że towarzystwa lotnicze muszą być na to przygotowane, "aby dać pasażerom wystarczające poczucie bezpieczeństwa, by chcieli latać".

Wprowadzenie przez Wielką Brytanię w tym tygodniu 14-dniowej kwarantanny dla osób przylatujących do kraju sprawiło, że wiele linii lotniczych zaprotestowało, bądź zagroziło wręcz pozwami sądowymi. IATA zaapelowała do rządów, by zrezygnowały z wprowadzania kwarantanny, jako że – w opinii Stowarzyszenia – środki bezpieczeństwa wprowadzone przez linie lotnicze są wystarczające.

Po koniec marca IATA prognozowało, że spadek zysków wyniesie 252 mld dol. Wyższe straty przewoźników wiążą się z powolniejszym, niż zakładano wcześniej, otwieraniem połączeń lotniczych.

Źródło: PAP