Zamknij

List w butelce dopłynął do brzegu po 37 latach. Pokonał blisko 6 tys. kilometrów

20.09.2021 11:32
List w butelce
fot. Shutterstock

Na plaży na Hawajach odnaleziono szklaną butelkę z umieszczonym w środku listem. Nietypowa przesyłka została wyrzucona do morza 37 lat temu przez japońskich licealistów. Butelka przepłynęła niemal 6 tysięcy kilometrów, zanim dotarła do brzegu.

Niezwykłego odkrycia na plaży w hawajskim Paradise Park dokonała 9-letnia Abbie Graham. Jak podaje "The Guardian", była to  jedna z 750 butelek wyrzuconych do morza przez uczniów liceum w latach 1984-1985 w japońskim mieście Choshi. 

Hawaje. List w butelce odnaleziony po 37 latach

W środku butelki znajdował się list napisany w trzech językach – angielskim, japońskim i portugalskim. Była to wiadomość, w której poproszono, by  znalazca skontaktował się z dyrekcją japońskiego liceum. Z pomocą rodziców 9-latka odesłała list do Japonii.

Była to 51. butelka z Choshi znaleziona od 1984 roku. By dopłynąć do brzegu Hawajów, "przesyłka" musiała pokonać niemal 6 tys. kilometrów. Władze szkoły nie kryły zdziwienia. Poprzednią butelkę wysłaną przez uczniów liceum odkryto na japońskiej wyspie Kikaijima w 2002 r.

– Myśleliśmy, że list z Kikaijimy będzie ostatnim. Nawet nie podejrzewaliśmy, że list pojawi się po 37 latach – przekazał w oświadczeniu wicedyrektor szkoły Jun Hayashi.

Butelki zostały wyrzucone w morze w ramach eksperymentu przez członków klubu nauk przyrodniczych. Celem akcji licealistów było zbadanie prądów morskich. 

Od zakończenia eksperymentu uczniów butelki znajdowano w 17 różnych rejonach – na Okinawie, Filipinach, u wybrzeży Chin, a także na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Mayumi Kondo, należąca kiedyś do klubu nauk przyrodniczych, powiedziała, że odkrycie "ożywiło nostalgiczne wspomnienia" z jej szkolnych czasów.

Źródło: The Guardian, Rp.pl