Zamknij

Nowe ostrzeżenia MSZ dla turystów. Wakacje w tych krajach lepiej odłożyć na później

Redakcja
06.07.2018 10:18
Synaj
fot. Fotolia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie umieszcza na swojej stronie informacje dotyczące krajów, w których sytuacja jest niespokojna. W ostatnich czasie pojawiły się cztery nowe ostrzeżenia. 

Planujesz w najbliższych miesiącach odwiedzić takie kraje jak Indonezja czy Egipt? Zanim wyjedziesz, zajrzyj na stronę MSZ. W ubiegłym miesiącu zaktualizowano kilka ostrzeżeń, z którymi warto się zapoznać. MSZ zaleca także zgłaszanie swoich podróży w systemie Odyseusz. 

INDONEZJA (ostrzeżenie z 29 czerwca)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wciąż ostrzega przed podróżami do Indonezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali

Bali
fot. Pixabay

Co więcej, jak podaje MSZ, w ostatnim czasie doszło erupcji wulkanu Mt. Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk. 

EGIPT (ostrzeżenie z 27 czerwca)

W związku z zagrożeniem terrorystycznym i obowiązującym od 2017 r. stanem wyjątkowym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Egiptu. Na terytorium Egiptu może dochodzić do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje i bary. Nie można wykluczyć ataków na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.

Synaj
fot. Pixabay

Ze względu na szczególnie wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa, MSZ odradza podróże, m.in. na Półwysep Synaj (z wyjątkiem Sharm el Sheikh), do strefy pustynnej i rejonu oaz na zachód od Doliny Nilu do granicy z Libią i na południu do granicy z Sudanem; do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem Luksoru) oraz do rejonu południowo-wschodniego, przy granicy z Sudanem (trójkąt Halaib, Shelatin). Pełna lista miejsc znajduje się na stroeni MSZ.

Na pozostałym obszarze Egiptu zalecane jest ograniczenie podróży do miejscowości turystycznych i zakwaterowanie w strzeżonych obiektach.

Zagłosuj

Czy przed podróżą sprawdzasz aktualne ostrzeżenia MSZ?

Liczba głosów:

KAMERUN (ostrzeżenie z 28 czerwca)

MSZ odradza również podróże do północnego Kamerunu, a także do wybranych regionów i departamentów we wschodniej i zachodniej części kraju. Na północy kraju, w szczególności wzdłuż granic z Nigerią i Czadem, występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i porwaniami obcokrajowców. 

Kamerun
fot. Fotolia

Dodatkowo, w rejonie półwyspu Bakassi, przy granicy z Nigerią, występuje bardzo wysokie zagrożenie piractwem morskim i napadami rabunkowymi.

MOZAMBIK (ostrzeżenie z 19 czerwca)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do prowincji Cabo Delgado na północy Mozambiku. W Cabo Delgado dochodzić może do ataków na wsie, ośrodki rządowe i inne obiekty ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem.

Mozambik
fot. UIG Travel and Satelite/East News

Obywatelom polskim przebywającym w północnym Mozambiku zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie okolic obiektów rządowych i targowisk, stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Źródło: msz.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC