Zamknij

Litwa zaostrza restrykcje dla Polaków. Zmiany w podróżach do naszych sąsiadów

25.01.2021 10:38
Straż graniczna - Litwa-Polska
fot. Petras Malukas/AFP/East News

Litwa zaostrza restrykcje dla podróżujących. Od 25 stycznia wszystkie osoby wjeżdżające z Polski na Litwę muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Nasi sąsiedzi wprowadzili też obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

Polska ambasada na Litwie opublikowała listę krajów dotkniętych pandemią, których czeka zmiana zasad wjazdu. Na liście znalazła się również Polska. To oznacza spore utrudnienia dla osób planujących podróż do naszych sąsiadów. 

Litwa wprowadza test i obowiązkową kwarantannę dla Polaków

Zgodnie z nowymi przepisami od 25 stycznia przy wjeździe z Polski na Litwę ponownie obowiązuje konieczność posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane w ciągu 48 godzin przed wjazdem. Ale to nie wszystko. Dla Polaków obowiązkowa będzie także 14-dniowa kwarantanna.

– Nawet jeśli test był negatywny, podróżujący z Polski i innych obszarów ryzyka muszą udać się na 14-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po 10 dniach i kolejnym negatywnym teście na COVID-19 wykonanym na koszt własny –  poinformowano. 

W nowych przepisach przewidziano jednak wyjątki. Obowiązek odbycia kwarantanny nie obejmuje m.in. pracowników transportu, w tym kierowców samochodów ciężarowych, pilotów linii lotniczych; podróżnych, udających się tranzytem; uczniów, studentów podróżujących codziennie za granicę oraz dyplomatów.

Zobacz także

Koronawirus na Litwie

Od 16 grudnia ubiegłego roku Litwa zaostrzyła warunki kwarantanny na terenie ich kraju. Poruszanie się poza miejscem zamieszkania jest możliwe tylko w sytuacjach koniecznych, np. do pracy czy sklepu. Zamknięto centra handlowe i rozrywkowe, otwarte są wyłącznie sklepy spożywcze. Zakazano działalności lokali gastronomicznych, z wyjątkiem punktów oferujących jedzenie na wynos. Wprowadzone obostrzenia mają obowiązywać do końca stycznia.

Na Litwie od początku pandemii odnotowano łącznie ponad 177 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. 2664 osoby zmarły z powodu Covid-19. 

Źródło: TVN24, gov.pl