Zamknij

Litwa zaostrza zasady wjazdu dla niezaszczepionych Polaków. Zmiany od 4 października 2021

04.10.2021 12:30
Litwa zaostrza zasady wjazdu dla niezaszczepionych Polaków. Co się zmieniło?
fot. SHUTTERSTOCK

W poniedziałek Litwa umieściła Polskę na liście krajów podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie - zmianom uległy zasady wjazdu. Restrykcje dotkną jednak wyłącznie turystów, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. Szczegóły poniżej.

Ministerstwo zdrowia Litwy poinformowało, że Polska z zielonej strefy epidemicznej trafiła do strefy czerwonej. Dlatego też tamtejsze władze zdecydowały o zaostrzeniu zasad wjazdu dla niezaszczepionych mieszkańców naszego kraju. Nowe restrykcje zaczęły obowiązywać w poniedziałek, 4 października 2021.

Litwa zaostrza zasady wjazdu dla niezaszczepionych Polaków. Co się zmieniło?

Obecnie turyści przyjeżdżający z Polski na Litwę, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19, muszą przedstawić negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa oraz poddać się dziesięciodniowej kwarantannie. Test musi zostać wykonany najwcześniej 48 godz. przed przekroczeniem granicy (antygenowy) lub w ciągu 72 godz. przed przybyciem na Litwę (PCR).

Ponadto nadal podróżni nie wcześniej niż 48 godz. przed wyjazdem muszą wypełnić specjalną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego, która znajduje się w internecie i posiada angielską wersję językową - keleiviams.nvsc.lt/en/form/passenger.

Przypomnijmy, że Litwa od dwóch tygodni znajduje się w czarnej strefie epidemicznej, co oznacza, że liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi ponad 500. Dane Departamentu Statystyki wskazują, że obecnie na Litwie liczba ta wynosi 765,1. Minionej doby zarejestrowano tam 1114 nowych przypadków koronawirusa, a zmarło 20 osób chorych na COVID-19.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC),  Litwa znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na koronawirusa i na drugim pod względem liczby przypadków śmiertelnych.

RadioZET.pl/PAP(Aleksandra Akińczo)/gov.pl