Zamknij

Litwa znosi obowiązkowe testy na Covid-19 dla Polaków. Duże ułatwienie dla podróżujących

21.06.2021 13:40
Litwa
fot. Shutterstock

Litwa luzuje przepisy wjazdowe dla Polaków. Od 21 czerwca podróżujący z naszego kraju nie muszą już przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19. Co więcej, zwolnieni są również z obowiązkowej kwarantanny – poinformowało litewskie ministerstwo zdrowia.

Litwa jest kolejnym krajem, który łagodzi obostrzenia dla Polaków. Wszystko dzięki temu, że nasz kraj został sklasyfikowany jako region o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem – znalazł się w "zielonej strefie" na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób. Dzięki temu podróżujących z Polski obowiązują złagodzone zasady wjazdu. 

Litwa. Podróż z Polski bez obowiązkowego testu

Od poniedziałku (21 czerwca) Polacy podróżujący na Litwę nie muszą  okazywać negatywnego wyniku testu czy przechodzić kwarantanny. 

– W wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej z (litewskiej) listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich i trzy wyspy. Oznacza to, że przybywający z nich nie będą musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu – czytamy w komunikacie litewskiego resortu.

Na "bezpiecznej liście" oprócz Polski znalazły się też Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Malta, Rumunia, Słowacja, Finlandia, Węgry, a także wyspy Tasos, Majorka i Madera.

Przy wjeździe na Litwę z wyżej wymienionych państw i wysp nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim pod adresem https://nvsc.lrv.lt/en/.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkys podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że prawdopodobnie czerwiec jest ostatnim miesiącem obowiązującej kwarantanny.

Litwa to nie jedyny kraj, który otwiera się bez restrykcji na podróżujących z Polski. W minionym tygodniu z testów zrezygnowały również popularnie turystycznie Cypr i Chorwacja

Źródło: PAP