Zamknij

"Lodowa katedra" na morzu. Spektakularny widok uchwycony na zdjęciu

07.10.2021 12:00
Góra lodowa na morzu
fot. Shutterstock

Na Morzu Grenlandzkim zaobserwowano ogromną górę lodową przypominającą kształtem średniowieczną katedrę. Ten niecodzienny widok został uwieczniony na zdjęciu, które bardzo szybko obiegło sieć. 

Przyroda nie przestaje zaskakiwać. Przekonali się o tym naukowcy ze stacji badawczej Rif w północno-wschodniej Islandii, którzy zaobserwowali dryfującą po morzu "lodową katedrę". Zdjęcie tego spektakularnego widoku zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

"Lodowa katedra" na Morzu Grenlandzkim

"Co za widok! Lodowa katedra" – napisali naukowcy ze stacji badawczej, zamieszczając na swoim profilu na Facebooku zdjęcia widocznej z półwyspu Melrakkaslettu góry lodu przypominającej średniowieczną katedrę. Jej najwyższy szczyt tworzy strzelistą wieżę, a pozostałe dwie części nawę "kościoła".

Meteorolodzy przypuszczają, że góra oderwała się od lądolodu grenlandzkiego i niesiona prądem morskim dotarła do wybrzeża Islandii.

W zeszłym tygodniu okoliczni mieszkańcy zauważyli na morzu dwie inne lodowe wyspy. Jak się przypuszcza, to z nich mógł powstać "kościół". Niewielkie fragmenty lodu znaleziono również na brzegu.

Ogromne tafle lodu dopływają do Islandii w wyniku ocieplenia klimatu, który sprawia, że topi się pokrywająca Grenlandię śnieżna czapa.

Źródło: PAP