Zamknij

Lodowce topnieją w rekordowym tempie i zagrażają milionom ludzi. Naukowcy alarmują

29.04.2021 11:12
Lodowiec
fot. Shutterstock

Lodowce na świecie topnieją w rekordowym tempie z powodu globalnego ocieplenia, a Ziemia od 2000 roku traci średnio 267 miliardów ton lodu rocznie – tak wynika z opublikowanego w "Nature" badania międzynarodowego zespołu kierowanego przez naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Naukowcy przeanalizowali 500 tys. zdjęć wykonanych przez satelity NASA. Dzięki zebranym materiałom mogli obliczyć zmiany wysokości powierzchni lodowców i przekalkulować je na zmiany ich masy. Wyniki tej analizy są bardzo niepokojące. Eksperci biją na alarm. 

Lodowce topnieją w rekordowym tempie

Okazuje się, że roczne tempo utraty lodu wzrosło z 227 miliardów ton w latach 2000-2004 do 298 miliardów w latach 2015-2019. 

Od 2000 roku w najszybszym tempie topniały lodowce położone w Alpach, na Islandii i Alasce, podczas gdy tempo topnienia w okresie od 2010 do 2019 roku zwolniło w Skandynawii, na Islandii i wschodnim wybrzeżu Grenlandii.

 – To lokalne spowolnienie mogło być spowodowane anomalią meteorologiczną, która spowodowała wzrost opadów i spadek temperatury, spowalniając utratę lodu – stwierdzili naukowcy.

 – Regionalne zróżnicowanie ubytku masy jest w dużej mierze zdeterminowane przez zmiany opadów atmosferycznych. Z kolei globalne przyspieszenie utraty masy lodowców jest wynikiem wzrostu temperatur – dodali eksperci. 

Jak zauważają autorzy publikacji w "Nature", coraz szybciej topniejące lodowce górskie dolewają każdego roku tyle wody do oceanu, że odpowiadają już za 21 proc. jego wzrostu. Naukowcy podkreślają, że tak postępujący proces topnienia zagraża wybrzeżom zamieszkanym przez kilkaset milionów ludzi. 

Eksperci zwracają też uwagę, iż górskie lodowce to jednocześnie ważne źródło słodkiej wody dla wielu społeczności. Ich "cofanie się" w różnych częściach świata ma zatem kluczowe znaczenie zarówno w lokalnej, jak i w globalnej skali.

Według badania sprzed dwóch lat, jeśli nie przyhamujemy globalnego ocieplenia, to Alpy stracą przeszło 90 proc. objętości swoich lodowców.

Źródło: "Natur", PAP, Gazeta Wyborcza