Zamknij

Lodowe włosy. Niesamowite i rzadkie zjawisko uchwycone na zdjęciach w Polsce

07.01.2021 11:25
Lodowe włosy
fot. Shutterstock

Lodowe włosy to bardzo rzadkie, a jednocześnie ciekawe zjawisko. By je zobaczyć, trzeba mieć sporo szczęścia. Na początku stycznia lodową formację, przypominającą watę cukrową, udało się sfotografować w Wigierskim Parku Narodowym. Internauci są zachwyceni. 

Chociaż lodowe włosy po raz pierwszy opisano w 1918 roku, przez długi czas nikt nie wiedział, jak powstaje ten fenomen. Zagadkę tego zjawiska naukowcy rozwikłali zaledwie kilka lat temu. Okazuje się, że tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym również w Polsce.

Lodowe włosy w Wigierskim Parku Narodowym

Nietypowe zjawisko, nazywane też "peruką wiedźmy", zostało zaobserwowane w Wigierskim Parku Narodowym przez Annę Krzysztofiak. Jej zdjęcia zostały udostępnione na Facebooku WPN. 

"Kiedy pierwszego dnia tego roku wybrałam się na spacer nad Starorzecze Czarnej Hańczy, las ukazał mi swoje magiczne oblicze. Na wielu leżących na ziemi martwych gałęziach pojawiły się, przypominające śnieżnobiałe włosy, delikatne twory" – napisała autorka zdjęć w opisie.

"Każdy, kto je spotkał podczas swojej wędrówki, może się uważać za szczęśliwca. Mam nadzieję, że to dla nas dobra wróżba na Nowy Rok, czego i Wam życzę!" – dodała Anna Krzysztofiak.

Zobacz także

Lodowe włosy. Jak powstają?

Lodowe włosy najłatwiej można zauważyć na „martwym” drewnie – np. patykach lub uszkodzonych, obumierających częściach roślin. Warunkiem wystąpienia tego niezwykłego zjawiska jest obecność grzyba, a dokładniej Exidiopsis effusa (łojówki różowawej) przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i ujemnej temperaturze. 

Jak wyjaśnia portal TVN Meteo, łojówka różowata (obecna w korzeniach drewna) powoduje spowolnienie procesu krystalizacji. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc formacje przypominające swym wyglądem włosy, czyli bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Co ciekawe, lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.

Chociaż zjawisko znane jest od ponad 100 lat, do okrycia fenomenu lodowych włosów naukowcom z Niemiec i Szwajcarii udało się dojść dopiero w 2015 roku. 

Źródło: TVN Meteo