Zamknij

Lodowiec w Alpach zmienił kolor na różowy. Naukowcy badają tajemnicze zjawisko

06.07.2020 12:13
Różowy lodowiec we włoskich Alpach
fot. Twitter/Science Alert

Fragment lodowca Presena w Alpach (na północy Włoch) zmienił kolor na różowy. Włoscy naukowcy odkryli, że przyczyną tego zaskakującego zjawiska jest najprawdopodobniej pojawienie się tam glonów. Badacze próbują teraz ustalić, jak duży może to mieć wpływ na topnienie lodowca pod wpływem zmian klimatycznych.

Włoscy naukowcy odkryli też, skąd pochodzą glony, które zmieniły barwę fragmentu lodowca na różowy. 

Lodowiec Presena: dlaczego zmienił kolor na różowy?

Biagio Di Mauro z włoskiej Krajowej Rady Badań Naukowych twierdzi, że różowy śnieg zaobserwowany na fragmentach lodowca Presena to efekt pojawienia się tam glonów, takich samych jak występujące na Grenlandii.

–  Glony nie są niebezpieczne, to naturalne zjawisko, które występuje w okresach wiosennych i letnich na średnich szerokościach geograficznych, ale także w okolicach biegunów – powiedział naukowiec, który wcześniej badał glony na lodowcu Morteratsch w Szwajcarii.

Rośliny te, znane jako Ancylonema nordenskioeldii, są obecne w tak zwanej Strefie Ciemnej Grenlandii, gdzie również topi się lód.

Zwykle lód odbija ponad 80 proc. promieniowania słonecznego, ale wskutek pojawienia się glonów powierzchnia lodu ciemnieje i mocniej pochłania ciepło. To w efekcie przyśpiesza proces topnienia lodowców.

Istnieje tu swoista współzależność. Im szybciej topią się lodowce, tym więcej tworzy się wody, która stwarza korzystne warunki dla rozwoju glonów - tak się dzieje np. na Passo Gavia na wysokości 2618 m n.p.m.

– Wszystko, co przyciemnia śnieg, powoduje jego topnienie, ponieważ zwiększa to wchłanianie promieniowania. Staramy się określić ilościowo wpływ innych zjawisk, poza czynnikiem ludzkim, na ocieplenie klimatu – tłumaczy Di Mauro. Badacz dodał, że obecność turystów i wyciągów narciarskich w tym miejscu może również mieć wpływ na rozwój glonów.

Źródło: The Guardian, Science Alert