Zamknij

Lot nad płonącą Australią. Piloci opublikowali przerażające nagranie z kokpitu

Nina Czochara
09.01.2020 11:55
Lot nad Australią
fot. YouTube/screen

Od kilku miesięcy Australię niszczą pożary buszu. Piloci samolotu opublikowali w sieci nagranie z jednej z akcji ratunkowych - lecieli z misją do miast Mallacoota i Merimbula. Na wideo nagranym z kokpitu widać, z jak trudnymi warunkami musieli zmierzyć się piloci - niebo było pomarańczowe i zasnute kłębami dymu. 

Pożary w Australii strawiły już ponad 10 mln hektarów. Australijscy strażacy nie są w stanie nadążyć z pożarem, który według niektórych specjalistów, ma trwać jeszcze do lutego. 

Niebo nad Australią z perspektywy pilotów [WIDEO]

Wideo zostało nagrane w trakcie wykonywania jednej z misji ratunkowych. Zadaniem pilotów było uratowanie ludzi, którzy znaleźli się w samym centrum pożaru. Na opublikowanym w sieci filmiku widać pomarańczowo-czerwone niebo oraz gęste kłęby dymu unoszące się nad Australią. 

Lot w takich warunkach jest szczególnie niebezpieczny - oprócz fatalnej widoczności, temperatura powietrza w Australii przekracza 50 stopni Celsjusza. Piloci musieli pracować w ekstremalnych warunkach. Część komentujących opisała niebo nad Australią jako apokaliptyczne. "Przerażające. Jak w piekle" - napisał jeden z użytkowników. 

Zobacz także

Pożary w Australii

To jedno z wielu przerażających nagrań i zdjęć z Australii, które pojawiły się w ostatnim czasie w sieci. Posty zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują skalę zniszczeń i cierpienie zwierząt. 

Od października w wyniku pożarów w Australii zginęły co najmniej 23 osoby, a według naukowców mogło spłonąć nawet pół miliarda zwierząt. W całym kraju pożar strawił obszar o łącznej powierzchni ponad 10,3 miliona hektarów - to w przybliżeniu tyle, ile wynosi powierzchnia Korei Południowej. Co więcej, zostało zniszczonych ponad 2 tysiące domów. 

ZOBACZ TAKŻE:

•   W Australii pada, ale wróci susza. Canberra z najgorszą jakością powietrza

•   Martwe kangury i koale wzdłuż drogi do Batlow. Nagranie łamie serce

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC