Zamknij

Kolejny europejski kraj rusza z loterią szczepionkową. Do wygrania 2 mln euro co tydzień

05.07.2021 12:22
Szczepienie przeciwko Covid-19
fot. Shutterstock

Słowacja również uruchomi loterię dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Na uczestników będą czekały nagrody w wysokości do 2 milionów euro tygodniowo. Słowacki rząd będzie mógł też nagradzać finansowo za przekonanie innych osób do szczepienia.

Słowacja znajduje się poniżej europejskiej średniej zaszczepionych. Do tej pory przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ok. 37 proc. populacji Słowacji. W całej Unii Europejskiej przynajmniej jedną dawkę otrzymało ok. 50 proc. osób.

– Ponieważ jesienią można się spodziewać kolejnej fali pandemii (...), konieczne jest podjęcie maksymalnych wysiłków w celu zwiększenia zainteresowania społeczeństwa szczepieniami – napisali autorzy propozycji w uzasadnieniu.

Słowacja też zorganizuje loterię szczepionkową

Propozycja największej partii rządzącej na Słowacji daje ludziom możliwość wzięcia udziału w loterii po każdym szczepieniu. Ustawa zakłada, że ministerstwo finansów będzie mogło raz w tygodniu organizować losowanie nagród na kwotę do 2 mln euro. Szczegółowe rozporządzenie ma przyjąć ministerstwo finansów. Resort zakłada, że pierwsze losowanie wśród osób, które przystąpią do programu, będzie mogło odbyć się za dwa lub trzy tygodnie.

Igor Matovicz, słowacki minister finansów, powiedział po głosowaniu w parlamencie, że środki przeznaczone na loterię to jedynie ułamek kosztów finansowania leczenia ciężko chorych pacjentów z Covid-19 w szpitalach.

Parlament zgodził się także na wypłacanie nagród finansowych osobom, które przekonają innych Słowaków do konieczności zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Wysokość finansowego bonusu ustalono w zależności od wieku przekonanej osoby od 30 do 90 euro. Jak podkreślono, jedna osoba będzie mogła otrzymać gratyfikację za maksymalnie 50 przekonanych i zaszczepionych osób.

Nowe zasady wjazdu na Słowację

Władze Słowacji podjęły decyzję o zaostrzeniu przepisów wjazdowych dla niezaszczepionych osób. Od 9 lipca po przyjeździe do kraju będą musieli udawać się na 14-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku nie zwolni ich negatywny wynik testu na COVID-19.

Co więcej, pierwszy test, który mógłby skrócić izolację, będzie można wykonać dopiero po 5 dniach. 

Niezaszczepieni od lipca muszą także wykonać test PCR, jeśli chcą brać udział w wydarzeniach publicznych, weselach, czy wybrać się do aquaparku. Słowacki rząd próbuje ustrzec się w ten sposób przed kolejną falą zakażeń, jaka grozi Europie przez rozprzestrzeniające się nowe warianty wirusa.

Źródło: PAP, TVN24