Zamknij

Lotnisko Tegel w Berlinie zostanie zamknięte. Spółka notuje gigantyczne straty

Redakcja
04.05.2020 12:12
Lotnisko Tegel w Berlinie zostanie zamknięte. Spółka notuje gigantyczne straty
fot. Pixabay

Berlińskie lotnisko Tegel zostanie zamknięte od 1 czerwca - tak zadecydowała rada nadzorcza spółki FBB zarządzającej lotniskami w stolicy Niemiec. Chociaż decyzja ma mieć charakter tymczasowy, wiele wskazuje na to, że ruch lotniczy zostanie tam całkowicie wstrzymany. 

Jak podaje portal Fly4free, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wstrzymanie działania Berlin-Tegel będzie pierwszym krokiem do całkowitego zamknięcia lotniska na rzecz nowego portu Berlin Brandenburg (BER). Otwarcie tego drugiego zaplanowano na październik 2020. 

Lotnisko Tegel zostanie całkowicie zamknięte?

Rada nadzorcza spółki FBB poinformowała, że lotnisko Tegel zostanie tymczasowo zamknięte od 1 czerwca. Jak powód podano potrzebę ograniczenia gigantycznych strat finansowych – obecnie, z powodu pandemii koronawirusa, lotnisko Tegel w Berlinie obsługuje zaledwie 1 procent pasażerów, którzy do tej pory korzystali z portu. W efekcie zarządzająca lotniskami niemiecka spółka notuje straty sięgające ok. 1 mln euro dziennie.

Właśnie dlatego pojawił się pomysł zamknięcia berlińskiego portu na dwa miesiące. W tym czasie ruch lotniczy z Tegel ma zostać przeniesiony na lotnisko Schonefeld.

Zgodnie z planem lotnisko Tegel ma zostać otwarte ponownie, gdy zwiększy się ruch lotniczy. W Berlinie trwają jednak dyskusje, czy utrzymywanie portu Tegel ma sens, jeśli pod koniec października zostanie w końcu  otwarte nowe lotnisko Berlin Brandenburg. 

Lotnisko Berlin-Tegel działa w obecnej formie od 1974 roku. To jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych w stolicy Niemiec. Tegel wielokrotnie pojawiał się w rankingach najbardziej zatłoczonych i najgorszych lotnisk w Europie. Niektóre linie lotnicze, jak np. Ryanair, obstawały przy tym, aby nie zamykać lotniska nawet wtedy, gdy zostanie otwarty nowy port. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie słynne berlińskie lotnisko pokona pandemia koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: fly4free.pl, Simply Flying

___

RadioZET.pl/NC