Zamknij

Lotnisko w Belgii "zatrudniło" owce. Mają dbać o tereny zielone portu lotniczego

Nina Czochara
11.06.2019 11:16
Lotnisko w Belgii
fot. Shutterstock

Największe lotnisko Belgii w podbrukselskim Zaventem "zatrudniło" kilkadziesiąt owiec do zjadania trawy na swym terenie. Władze portu tłumaczą, że takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla środowiska niż używanie kosiarek, a także zwiększa bioróżnorodność.

Lotnisko Zaventem jest jedną z kilku firm i instytucji publicznych w Belgii, które zdecydowały się wykorzystywać zwierzęta gospodarskie do pielęgnowania trawników na swoich terenach.

Belgia: "ekokosiarki" na lotnisku

Rzeczniczka brukselskiego lotniska, Anke Fransen, powiedziała radiu VRT, że chociaż strzyżenie trawników kosiarką zajęłoby mniej czasu, to władze lotniska zdecydowały się na ekologiczne rozwiązanie i stawiają na owce.

- Robimy to, aby zwiększyć różnorodność biologiczną – powiedziała. Jak wyjaśniła, użycie owiec na danym terenie prowadzi do pojawienia się tam nowych gatunków roślin i traw.

Fransen przekonywała, że owce nie boją się hałasu związanego z lądującymi i startującymi samolotami. - Dla nich liczy się to, że mają wystarczająco dużo jedzenia i że to jedzenie jest smaczne – tłumaczyła.

Zwierzęta wypasane są wokół bariery akustycznej lotniska. - Nasza bariera akustyczna to rodzaj wzgórza, a owce lubią wypasać się na wzgórzach – dodała rzeczniczka w rozmowie z VRT. Owce pozostaną na lotnisku przez kolejne trzy tygodnie i powrócą po raz drugi już jesienią.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC