Zamknij

Lotnisko w Gdańsku wśród najlepszych na świecie. Wyprzedziło nawet port w Singapurze

Nina Czochara
13.05.2019 11:53
Turystka patrząca na rozkład lotów
fot. Shutterstock

AirHelp po raz kolejny opublikowało ranking najlepszych linii lotniczych i lotnisk na świecie. Port w Gdańsku znalazł się w czołówce. 

AirHelp to firma specjalizująca się w prawach pasażerów linii lotniczych i wspiera w odzyskiwaniu odszkodowań za opóźnione i odwołane loty. Już po raz ósmy ogłoszono ranking AirHelpScore 2019, w którym znalazło się w sumie 72 przewoźników oraz 132 lotniska z całego świata.

Ranking lotnisk opiera się na analizie trzech walorów - punktualności (60 proc. oceny), jakości świadczonych usług (20 proc.) i oferty zakupowej oraz gastronomicznej (20 proc.). Zestawienie powstało na podstawie danych zebranych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

Gdańsk w światowym rankingu lotnisk 

W rankingu AirHelpScore 2019 pojawiło się zestawienie najlepszych lotnisk na świecie. Na pierwszym miejscu znalazł się port lotniczy Hamad (Katar), na drugim - port Tokio-Haneda (Japonia), na trzecim lotnisko w Atenach, a na czwartym port lotniczy Afonso Pena w brazylijskiej Kurytybie. Na piątej pozycji wyróżniono lotnisko w GdańskuTym samym wyprzedził Szeremietiewo w Moskwie oraz Changi w Singapurze. Polski port lotniczy najwyższą ocenę dostał za jakość usług (8,7/10). Punktualność oceniono na 8,2/10, a ofertę zakupową i gastronomiczną na 8,5/10. 

W całym rankingu sklasyfikowano 132 lotniska, w tym trzy z Polski. 56. miejsce zajęło lotnisko Chopina w Warszawie, a na 112. miejscu znalazł się port lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie. 

Zobacz także

LOT w pierwszej dwudziestce

AirHelp sklasyfikował też linie lotnicze. Tu również pod uwagę brana jest punktualność i jakość świadczonych usług, ale zamiast oferty zakupowej i gastronomicznej, jako trzecia oceniana jest obsługa reklamacji. 

Polskie Linie Lotnicze LOT uplasowały się na 20. miejscu. LOT najlepiej oceniany jest pod względem kryterium jakości obsługi (8,5/10), najgorzej zaś wypada jego punktualność (6/9/10). Popularna w Polsce tania linia Ryanair wypada słabo. W tym roku irlandzki przewoźnik zajął 68. pozycję. Jak sugerują autorzy rankingu, to m.in. liczne strajki pracowników irlandzkich linii lotniczych doprowadziły do znaczącego spadku, jeżeli chodzi o punktualność tego przewoźnika. Za najgorszą linię uznano brytyjskie czartery Thomas Cook Airlines (5,26/10). 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC