Zamknij

Kary za pasażerów bez testów na koronawirusa. Portugalia wprowadziła nowe przepisy

07.07.2020 10:50
Samolot
fot. Shutterstock

Portugalia opublikowała nowe przepisy dotyczące podróżowania do tego kraju. Przewidują one kary finansowe dla linii lotniczych za transport pasażerów, z tak zwanych niebezpiecznych kierunków epidemicznych, którzy nie posiadają testu wykluczającego koronawirusa. 

Lot do Portugalii bez wyniku testu na koronawirusa będzie kosztowny nie tylko dla przewoźnika, ale również samego klienta. Zgodnie z nowym prawem w przypadku przybycia do kraju pasażera bez testu, osoba ta będzie musiała na własny koszt wykonać takie badanie. Linia lotnicza, którą podróżował pasażer, zapłaci natomiast karę w wysokości 1000 euro.

Portugalia. Kary dla pasażerów z "krajów niebezpiecznych" 

W dzienniku ustaw wyjaśniono, że obowiązek przedstawienia w portugalskim porcie lotniczym testu wykluczającego zakażenie koronawirusem nie dotyczy pasażerów z krajów strefy Schengen, państw z nią stowarzyszonych, a także sześciu krajów spoza Europy, uznawanych za „bezpieczne epidemicznie”. Należą do nich Maroko, Algieria, Tunezja, Kanada, Korea Południowa oraz Chiny.

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa do lądowania na terytorium Portugalii nie mają prawa obecnie maszyny lecące z innych krajów świata, z wyjątkiem państw Afryki i Azji, w których językiem oficjalnym jest portugalski.

Ustawa precyzuje, że w przypadku Brazylii loty do Portugalii możliwe są jedynie z dwóch miast: Rio de Janeiro i Sao Paulo, natomiast z terytorium USA z ośrodków miejskich, w których żyją duże skupiska portugalskich emigrantów.

Zgodnie z opublikowanymi w poniedziałek przepisami, każdy przybywający z państw, uznawanych za niebezpieczne epidemicznie, musi na lotnisku przedstawić dokument potwierdzający, że nie choruje na COVID-19, a także przejść pomiar temperatury ciała. Wyjątek stanowią powracający z tych kierunków obywatele Portugalii lub osoby rezydujące w tym kraju.

Źródło: PAP