Zamknij

Loty na Antarktydę atrakcją turystyczną? Chiny planują zbudować nowe lotnisko

Redakcja
09.11.2018 12:33
Samolot na Antarktydzie
fot. Shutterstock

Chiny wciąż zaskakują swoimi pomysłami i realizacjami. Kolejną inwestycją ma być lotnisko na Antarktydzie. Budowa tego nowego projektu ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Chociaż rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić w listopadzie, port lotniczy na Antarktydzie będzie gotowy za kilka lat. Nic dziwnego, zbudowanie lotniska w takim miejscu będzie bez wątpienia wymagającą inwestycją. 

Chiny chcą stać się światową potęgą

Dla inżynierów stworzenie lotniska na najzimniejszym kontynencie świata będzie sporym wyzwaniem. Największy problem stanowiła poruszająca się warstwa lodu, dlatego naukowcy musieli znaleźć miejsce, gdzie to zjawisko dzieje się najwolniej oraz w określonym kierunku. Odpowiedni teren odnaleziono w 2017 roku. 

Port lotniczy na Antarktydzie jest dla Chińczyków ważny ze względu na prowadzone tam badania naukowe. Wybudowanie w tym miejscu lotniska zapewni wsparcie logistyczne dla ich działań. Początkowo będzie ono przystosowane do obsługi Snow Eagle 601, niewielkiego samolotu polarnego. W przyszłości będzie ono zdolne obsługiwać większe samoloty.

Chińczycy podkreślają, że regiony polarne oraz dno oceaniczne to nowe strategiczne terytoria, z których kraj zamierza pozyskiwać zasoby naturalne i wytyczyć nowe szlaki transportowe. To pozwoli Chinom stać się światową potęgą.

Zobacz także

Lotnisko na Antarktydzie atrakcją turystyczną?

Chińczycy planują także uruchomienie trasy dla turystów marzących o dostaniu się na Antarktydę. Obecnie można dotrzeć tam statkiem, który wypływa z Argentyny. Właśnie dlatego połączenie lotnicze z Chin byłoby nową, dogodną możliwością dostania się w to miejsce.

Już pierwszy taki na najzimniejszy kontynent świata Chińczycy mają za sobą. Testowe połączenie uruchomiła linia Deer Jet. Podczas testowego lotu samolot wystartował z lotniska w Hong Kongu i po 15-godzinnym rejsie wylądował w Kapsztadzie w RPA. Tam został ponownie zatankowany i udał się na lotnisko Wolfs Fang na Antarktydzie, gdzie wylądował na rzeźbionej w lodzie drodze startowej. Linia zapowiedziała, że już wkrótce uruchomi regularne połączenia czarterowe na Antarktydę. Wcześniej nie udało się to żadnemu chińskiemu przewoźnikowi.

Zobacz także

Źródło: tvn24bis.pl, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC