Zamknij

Loty tylko dla zaszczepionych na Covid-19. Pierwsza linia wprowadza takie przepisy dla pasażerów

23.02.2021 12:02
Samolot
fot. Shutterstock

Izraelskie linie lotnicze Israir, jako pierwsze na świecie, chcę wpuszczać na pokład wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńców. Nowe przepisy mają jednak obowiązywać tylko na jednym połączeniu. 

Temat podróży tylko dla zaszczepionych wywołał burzliwą dyskusję na całym świecie. Już kilka miesięcy temu sporo kontrowersji wywołała wypowiedź prezesa australijskich linii lotniczych Qantas, który oświadczył, że szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe dla podróżujących. Dodał, że według jego wiedzy nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań zastanawiają się także inne linie lotnicze. 

Okazuje się, że linia Israir, jako pierwsza na świecie, rzeczywiście chce wprowadzić program pilotażowy z lotami tylko dla zaszczepionych pasażerów. Na czym dokładnie miałoby to polegać i jakich tras dotyczy?

Podróż samolotem tylko dla zaszczepionych pasażerów

Nowe wytyczne mają dotyczyć wyłącznie lotów na trasie z Tel Awiwu do Ejlatu. Połączenie to nie zostało wybrane przypadkowo, bo władze Izraela zezwoliły właścicielom hoteli w popularnym kurorcie nad Morzem Czerwonym na ponowne otwarcie obiektów po trwającym od grudnia lockdownie.

Jak podaje "Fly4free.pl, loty dla zaszczepionych będą najprawdopodobniej realizowane we wtorki, a ceny biletów mają się zaczynać od 143 izraelskich szekli, czyli około 160 złotych. 

Warto dodać, że Izrael jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o szczepienie obywateli. Już prawie połowa z 9,3 mln mieszkańców tego kraju otrzymała już przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 3 mln obywateli otrzymało już drugą dawkę. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, ponad 90 proc. mieszkańców przyjmie dwie dawki do końca kwietnia. Oznacza to, że już niedługo "paszporty szczepień" dla większości obywateli Izraela nie będą problematyczne. 

Przypomnijmy, że obecnie do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela oraz terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej. Zakaz nie obejmuje osób mających prawo pobytu w Izraelu.

Izrael: "zielona przepustka" dla zaszczepionych

W Izraelu osoby posiadające "zielony paszport" czy też "zieloną przepustkę", czyli ozdrowieńcy i zaszczepieni przeciwko Covid-19, będą mogły korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, przebywać w hotelach i w synagogach.

"Zielony paszport" może być przyznany tym, którzy co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki i około 740 tys. osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem. Będzie on ważny sześć miesięcy od daty otrzymania drugiej dawki.

Źródło: Fly4free.pl