Zamknij

Lubisz podróżować samotnie? Ranking miejsc, których lepiej nie zwiedzać w pojedynkę

Redakcja
01.02.2019 16:26
Kobieta z mapą
fot. Shutterstock

Podróżowanie "solo" staje się coraz bardziej popularne. Jednak wyruszając samotnie w drogę, warto mieć pewność co do swojego bezpieczeństwa. Pomocny może okazać się raport "Solo Travel Safety Report 2019", który wskazuje 10 najbezpieczniejszych i najniebezpieczniejszych krajów dla osób podróżujących w pojedynkę.

Samotne podróżowanie wcale nie oznacza bycia singlem. Dla niektórych jest to po prostu sposób na zdystansowanie się od codziennych spraw, odprężenie, czy wyciszenie i poznanie bardziej siebie w sytuacjach, kiedy jesteśmy zdani tylko na siebie.

Firma Gallup Global Law and Order Report postanowiła stworzyć raport krajów bezpiecznych i niebezpiecznych właśnie dla tych, którzy lubią podróżować w pojedynkę - "Solo Travel Safety Report 2019". Zestawienie powstało na podstawie ankiety przeprowadzonej w 142 krajach świata.  Mieszkańców danych państw zapytano o to, czy czują się bezpiecznie, przechodząc przez miasto samotnie w nocy, czy mają zaufanie do lokalnej policji oraz, czy kiedykolwiek ktoś na nich napadł lub ich okradł. Następnie twierdzące odpowiedzi na powyższe cztery pytania zsumowano i obliczono Law and Order Index dla każdego kraju - im wyższy wynik, tym wyższe poczucie bezpieczeństwa w danym państwie. 

Niebezpieczniejsze kraje dla podróżujących solo [TOP 10]

Najbardziej bezpiecznym krajem w zestawieniu okazał się Singapur. Kraj ten uzyskał najwyższy wynik w rankingu Law and Order Index, czyli zdobył aż 97 punktów na sto możliwych. Kolejne trzy miejsca zajęły kraje NorwegiaIslandia, Finlandia (wszystkie trzy kraje otrzymały 93 punkty). 

Do tych krajów warto podróżować samotnie:

1. Singapur – 97 pkt.

2. Norwegia – 93 pkt.

3. Islandia – 93 pkt.

4. Finlandia – 93 pkt.

5. Uzbekistan – 91 pkt.

6. Hong Kong – 91 pkt.

7. Szwajcaria – 90 pkt.

8. Kanada – 90 pkt.

9. Indonezja – 89 pkt.

11. Dania – 88 pkt.

Zobacz także

Najbardziej niebezpieczne kraje na samotne wyprawy [TOP 10]

W których państwach poczucie bezpieczeństwa jest najniższe? Gdzie lepiej nie wybierać się w samotne podróże? Na niechlubnym, ostatnim miejscu zestawienia Gallup Global Law and Order Report znalazła się Wenezuela - tylko 17 proc. ankietowanych odpowiedziało, że czuje się bezpiecznie, chodząc samotnie w nocy, 24 proc. ma zaufanie do lokalnej policji, a aż 42 proc. potwierdziło, że w zeszłym roku zostali napadnięci lub okradzeni.

Według Global Peace Index 2018 najmniej pokojowym krajem na świecie jest Syria, która swoją pozycję utrzymuję przez ostatnie pięć lat. W ostatniej piątce rankingu znalazły się także Afganistan, Sudan Południowy, Irak i Somalia.

Do tych krajów lepiej nie podróżować samotnie:

1. Wenezuela – 44 pkt.

2. Afganistan – 45 pkt.

3. Południowy Sudan – 54 pkt.

4. Gabon – 55 pkt.

5. Liberia – 56 pkt.

6. Republika Południowej Afryki – 58 pkt.

7. Meksyk – 58 pkt.

8. Dominikana – 60 pkt.

9. Botswana – 61 pkt.

10. Sierra Leone – 61 pkt.

Zobacz także

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC