Zamknij

Łuk Triumfalny w Paryżu opakowany folią. Do sieci trafiły niecodzienne zdjęcia

21.09.2021 12:53
Łuk Triumfalny w Paryżu opakowany folią. Do sieci trafiły niecodzienne zdjęcia
fot. SHUTTERSTOCK

Łuk Triumfalny przez jakiś czas będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jeden z symboli Paryża został opakowany nadającą się do recyklingu specjalną folią. Pomysłodawcą tej wyjątkowej instalacji był zmarły w 2020 roku artysta Christo.

Opakowany Łuk Triumfalny w Paryżu można podziwiać przez trochę ponad dwa tygodnie - od soboty 18 września do niedzieli 3 października.

Łuk Triumfalny w Paryżu opakowany folią. Do sieci trafiły niecodzienne zdjęcia

Słynna budowla została owinięta nadającym się do recyklingu prolipropylenem. Powierzchnia srebrzystej folii, którą opakowano Łuk Triumfalny, wynosi 25 tys. metrów kwadratowych. Z kolei do jej przymocowania użyto 3 tys. metrów czerwonej liny. 

Prace nad instalacją trwały kilka dni i wzięło w nich udział niemal 100 osób. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 14 mln euro. Projekt został w całości sfinansowany przez dom aukcyjny Sotheby's. 

Autorem instalacji jest amerykański artysta bułgarskiego pochodzenia, Christo Wladimirow Jawaszew, który zmarł 31 maja 2020 roku. Razem z żoną, Jeanne Claude, Francuzką urodzoną w Maroko (zm. w 2009 r.), przez lata tworzył wyjątkowy duet. Para znana była przede wszystkim z projektowania wielkoformatowych instalacji związanych z architekturą miejską oraz krajobrazem. Do ich najważniejszych przedsięwzięć z pewnością można zaliczyć zapakowanie Reichstagu w Berlinie oraz otoczenie różowym materiałem 11 wysp w Zatoce Biscayne niedaleko Miami.

Pomysł opakowania Łuku Triumfalnego narodził się w głowie Christo i jego partnerki jeszcze w 1961 roku. Artysta chciał zacząć realizować projekt w 2020, ale plany pokrzyżowała mu pandemia koronawirusa. Niedługo później mężczyzna zmarł. 

Dopiero teraz udało się urzeczywistnić pomysł pary artystów. Projekt został zrealizowany przez siostrzeńca Christo, Vladimira Javacheffa. Instalacja ma być symbolem powrotu do normalności po czasie pandemii, świętowania, artystycznych doznań i nową atrakcją dla turystów.

"To osiągnięcie sześćdziesięcioletniego marzenia. Szalone marzenie się spełniło" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystej inauguracji na cześć ukończenia prac, cytowany przez portal wp.pl.

RadioZET.pl/onet.pl/wp.pl