Zamknij

M jak Mauritius

Redakcja
10.11.2017 09:42
M jak Mauritius
fot. Fotolia

Wyspa pachnąca wanilią. Raj zagubiony na Oceanie Indyjskim. Mniejsza siostra Madagaskaru. Mauritius jest egzotyczną mieszanką afrykańskich rytmów, indyjskich kolorów i azjatyckiej kultury. To spełnienie marzeń o podróży do miejsca wyjątkowego.

Mauritius to wyspiarskie państwo położone na oceanie, pomiędzy Azją a Afryką. Jest częścią archipelagu Maskarenów, usytuowaną na wschód od Madagaskaru. Wyspę odkryli Portugalczycy na początku XVI wieku. Później przejęli ją Holendrzy i nazwali na cześć księcia Maurice. W XVIII i XIX wieku Mauritius było pod panowaniem najpierw Francuzów, później Brytyjczyków. Niepodległość odzyskało ostatecznie w 1968 roku. Obecnie jest popularnym kierunkiem na luksusowe i prawdziwie rajskie wakacje. Z czego słynie Mauritius i co warto wiedzieć przed podróżą? Podpowiadamy. 

Mauritius – raj na Ziemi

„Najpierw został stworzony Mauritius, a później – na jego podobieństwo – powstał Raj”. Tak powiedział Mark Twain podczas jednej z  podróży w 1897 roku. I sporo w tych słowach prawdy, bo Matka Natura obdarzyła wyspę prawdziwymi bogactwami. Kryształowo czyste laguny, rajskie plaże, herbaciane szlaki i plantacje trzciny cukrowej – wszystko na zaledwie 1 865 km2.

Zachodnie wybrzeże to głównie przepiękne plaże z palmami kokosowymi oraz luksusowe budynki hotelowe. Północna część wyspy słynie z raf koralowych i idealnych warunków dla miłośników sportów wodnych. Środkowy Mauritius skrywa ponad 800-metrowe szczyty górskie i bujne lasy deszczowe. Niezwykłym zjawiskiem geologicznym w południowo-zachodniej części są wydmy Parku Narodowego Chamarel, zwane „Ziemią siedmiu kolorów”. Tajemnicą tych magicznych piasków są drobne, cykliczne pęknięcia, na których powstają warstwy nowych kolorów.

Zielone perełki wyspy Mauritius

Na początek Park Narodowy Black River Gorges, określany też Parkiem Narodowym Przełomu Czarnej Rzeki. To jedyny park narodowy na Mauritiusie. Zobaczycie tu niemal 150 gatunków endemicznych roślin. Na miejscu wyznaczono też 50 km szlaków turystycznych, którymi możecie spacerować, podziwiając jednocześnie piękno egzotycznej przyrody.

W północno-środkowej części wyspy kryje się wyjątkowy Ogród Botaniczny w Pamplemousses. Na bogactwo tego miejsca składa się ponad 500 gatunków roślin, w tym 80 różnych gatunków palm. Perełką ogrodu są stawy pokryte kwiatami lotosu i gigantyczne lilie wodne. Najciekawszym okazem jest palma wachlarzowa, która zakwita raz na 40 lat.

W królestwie rajskich plaż

Mauritius to krystalicznie czyste wody Oceanu Indyjskiego i ciągnące się w nieskończoność białe plaże. Najsłynniejszą plażą na południu wyspy jest Blue Bay – idealna dla pływaków, miłośników nurkowania i windsurfingu. Warto tu wynająć łódź ze szklanym dnem i podziwiać wyjątkowe rafy koralowe. Również Bella Mare, we wschodniej części, powinna być obowiązkowym punktem na mapie plażowania. Znajdziecie tu mieniący się tysiącem barw ocean i zachwycające laguny.

Grand Baie, na północy, nazywane jest Lazurowym Wybrzeżem Mauritiusa. Atrakcji tu nie brakuje – ciepły ocean, wspaniała piaszczysta plaża oraz bogate życie nocne. To także najlepsza część wyspy do uprawiania windsurfingu i żeglowania. Wielbiciele snorkelingu muszą koniecznie zatrzymać się na Flic en Flac – spokojne wody, rozległe laguny i wspaniałe zachody słońca są wizytówką tego miejsca.

Zobacz także

Mauritius i wszystko co naj

* Najlepszy cukier na świecie
Południowa część wyspy Mauritius zachwyca plantacjami trzciny cukrowej, z której słynie wyspa. To właśnie z tutejszej trzciny produkuje się najlepszy na świecie cukier! Oprócz samej plantacji warto zobaczyć też rozległą, zrekonstruowaną cukrownię w Domaine Pailles, niedaleko Port Louis.

* Najbardziej romantyczne miejsce na ślub
Mauritius jest jednym z najlepszych na świecie miejsc na ślub i miesiąc miodowy. Sakramentalne „tak” możecie powiedzieć sobie na słonecznym wybrzeżu, w egzotycznym ogrodzie, na statku podczas zachodu słońca, a nawet pod wodą! 

* Najdroższe znaczki pocztowe
W muzeum Blue Penny, w Port Louis, znajduje się niezwykła kolekcja znaczków. Największe wrażenie robię dwa typy pochodzące jeszcze z 1874 roku – Red Penny i Blue Penny. To najdroższe znaczki na świecie – zakupiono je do kolekcji za prawie 2 miliony dolarów!

Zobacz także

Port Louis: meczet, ptak dodo i znaczki

Port Louis to stolica Mauritiusa i kolonialne miasteczko o wielu obliczach. Tutaj nowoczesne budynki sąsiadują z meczetami oraz tradycyjnymi targami. Warto zobaczyć XVIII-wieczny meczet Mosquee Jummah, najstarszy na całej wyspie, będący połączeniem indyjskiej, kreolskiej i islamskiej architektury. Godny uwagi jest też Aapravasi Ghat – dawne centrum recepcyjne dla imigrantów napływających na wyspę. Ten niewielki kompleks od 2006 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawym  punktem na mapie Port Louis jest Blue Penny Museum z kolekcją narodowych dzieł sztuki. Znajdziecie tam zbiór obrazów, map i znaczków – pierwsze z nich wydawano już w 1847 roku. Warto znaleźć też trochę czasu na Muzeum Historii Naturalnej ze słynną wystawą ptaka Dodo – wymarłego gatunku, występującego wyłącznie na Mauritiusie i stanowiącego swoisty symbol wyspy.

Zobacz także

Mauritius: ruszamy w drogę!

Informacje ogólne:

• Strefa czasowa: zegarek należy przestawić o 3 godziny do przodu
• Powierzchnia: 2 040 km²
• Stolica Mauritiusa: Port Louis
• Ludność: ok. 1,3 mln osób
• Waluta na Mauritiusie: rupia maurytyjska (MUR), 1 PLN = ok. 10 rupii

Przykładowe ceny na Mauritiusie:  Za obiad w lokalnej restauracji zapłacimy średnio 60-100 zł (najdrożej jest oczywiście w stolicy). W zwykłych, miejscowych barach można znaleźć owoce morza za ok. 125-150 MUR (14-17 zł). Do tego trzeba jednak doliczyć podatek, obsługę i dodatek w postaci ryżu, co zwiększa cenę nawet dwukrotnie. Jeśli chodzi o produkty w marketach to dla przykładu za coca colę w puszcze zapłacimy ok. 25 rupii (3 zł), za bagietkę  8-10 rupii (1 zł), a za lokalny rum od 180-400 rupii (do 45 zł).

Pogoda na Mauritiusie: kiedy warto polecieć?
Najlepszej pogody możecie spodziewać się od maja do grudnia. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 26˚C, a temperatura wody nie spada przez cały rok poniżej 22˚C . Pora deszczowa trwa od stycznia do marca. Przelotne i silne deszcze występują najczęściej w śródlądowej części wyspy, rzadziej na wybrzeżu.

Ile kosztuje lot na Mauritius i gdzie szukać tanich połączeń?
Na Mauritius można polecieć w obie strony za średnio 2 674 zł. Lot trwa średnio 13 godzin i dostępny jest wyłącznie z przesiadką. Największą popularnością na tej trasie cieszy się linia Air France, a dalej KLM, Lufthansa, Emirates czy Turkish Airlines. 

Jak dojechać z lotniska do hotelu/miasta?
Najtaniej – lokalnym autobusem. Przystanek znajduje się zaledwie 100 metrów od terminalu. Cena biletu, np. do stolicy, Port Louis, wynosi ok. 34 MUR, czyli ok. 4 zł. Podróżowanie autokarem to oczywiście tańsza opcja, ale wymaga przesiadek i może trwać nawet trzy razy dłużej. Dojazd taksówką z lotniska do stolicy wyspy kosztuje mniej więcej 1500 MUR (ok. 160 zł).

Warto pamiętać, że sama komunikacja publiczna na Mauritiusie nie jest droga. Za bilet autobusowy na dłuższych trasach płaci się średnio 35 MUR (ok.3,5 zł), natomiast na krótszych ok. 24 MUR (2,7 zł).

Wiza: Do wjazdu na Mauritius (przy pobytach do 90 dni) potrzebny jest paszport,

wiza nie jest wymagana

. Niezbędne jest jednak potwierdzenie rezerwacji noclegu oraz biletu powrotnego.

Szczepienia: Przed wyjazdem na Mauritius zalecane są szczepienia tj. błonica, tężec, dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC