Zamknij

MSZ odradza podróże za granicę. Możliwe liczne trudności w powrocie do kraju

22.12.2020 13:07
Lotnisko - pasażerowie
fot. Xinhua News/East News

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Resort podkreślił, że podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami, w tym m.in. problemem w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu i obowiązkiem poddania się badaniom lekarskim lub kwarantannie. Podano również nową listę z zakazem lotów, która będzie obowiązywała do 6 stycznia. 

MSZ wydało ten apel w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną i rosnącą liczbą przypadków koronawirusa na świecie. Jest to również efekt opublikowanego przez polski rząd rozporządzenia, zgodnie z którym od 28 grudnia osoby, które będą chciały przekroczyć zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie po powrocie

Koronawirus. MSZ apeluje o unikanie podróży za granicę

– Przypominamy, że MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podróże mogą wiązać się z licznymi trudnościami takimi jak: problem z powrotem do kraju, ograniczenia w ruchu, obowiązek poddania się badaniom lekarskim i/lub kwarantannie – podkreślił na Twitterze resort dyplomacji.

Szczegółowe informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie internetowej resortu w zakładce "Informacje dla podróżujących".

MSZ zachęca również do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zobacz także

Nowa lista z zakazem lotów do Polski

Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.

Nowe rozporządzenie wydłuża obowiązywanie "starego" rozporządzenia w sprawie zakazu lotów z 7 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 roku. W nowych obostrzeniach - do katalogu dziewięciu państw, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce - dołączono także Wielką Brytanię i Irlandię Północną.

Aktualna lista państw z zakazem lotów obejmuje też: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, USA - z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP, gov.pl