Zamknij

MSZ odradza podróże na Zanzibar. Dlaczego Polacy powinni omijać tę popularną wyspę?

04.03.2021 13:49
Zanzibar
fot. Fotolia

W dobie pandemii koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Jednym z odradzanych kierunków jest Tanzania, a szczególnie wyspa Zanzibar, która w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, w tym również wśród Polaków. Dlaczego lepiej nie planować urlopu w tym egzotycznym zakątku? 

Restrykcje nie zniechęcają Polaków do poszukiwania wyjazdów i wypoczynku. Okazuje się, że jednym z  najchętniej wyszukiwanych kierunków wakacyjnych przez Polaków jest tanzańska wyspa Zanzibar. Niemałe znaczenie ma tutaj z pewnością fakt, że  Tanzania jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które nie wprowadziło dla podróżujących z Polski restrykcji w postaci obowiązkowego negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy konieczności poddania się izolacji po przylocie.

I chociaż brak obostrzeń może wydawać się kuszący dla turystów, niesie za sobą pewne ryzyko. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega podróżujących, którzy planują wyjazd do Tanzanii.

MSZ odradza podróże do Tanzanii i na Zanzibar

Ambasada RP w Dar es Salaam przypomina, iż ostatnie oficjalne dane dotyczące COVID-19 władze Tanzanii upubliczniły 29 kwietnia 2020 roku, czyli ponad rok temu. Polskie MSZ zwraca uwagę na to, że brak szerokiego testowania i bieżących informacji o liczbie zarażonych ze strony lokalnych władz uniemożliwiają ocenę faktycznego zagrożenia epidemicznego w tym kraju. Według nieoficjalnych informacji zagrożenie takie zarówno w Tanzanii kontynentalnej, jak i na Zanzibarze, jest poważne.

Polscy urzędnicy dodają, że jeśli zdecydujemy się na wyjazd, warto pamiętać, że osoby przebywające w obszarach miejskich i zatłoczonych (czyli turyści) są narażone na większe ryzyko zarażenia, a tutejszy system ochrony zdrowia może dawać ograniczone możliwości odpowiedniej opieki nad pacjentami, którzy wykazaliby poważniejsze symptomy COVID-19.

W Tanzanii nie obowiązuje kwarantanna dla przyjeżdżających, jednak na lotnisku obowiązuje pomiar temperatury ciała, noszenie maseczek, zachowanie dystansu i odkażanie rąk. Poza lotniskiem nie ma ww. wymogów ani innych restrykcji dot. przemieszczania się, ale noszenie maseczek oraz pozostałe środki zapobiegawcze są mocno rekomendowane przez placówkę.

Zobacz także

Wakacje w Tanzanii w dobie pandemii. O czym pamiętać?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi o szczególnie staranne przygotowania do podróży, zarówno pod względem zabezpieczenia finansowego (ryzyko odwołanych lotów czy nagła konieczność wykonania testów na Covid-19), jak i ubezpieczenia zdrowotnego.

Resort zaleca stosowanie w miejscach publicznych maseczek ochronnych na twarz, unikanie większych skupisk ludzi, utrzymywanie stosownego dystansu wobec napotykanych osób, unikanie transportu publicznego, a także szczególną dbałość o higienę, zwłaszcza częste mycie i odkażanie rąk.

W swoim komunikacie ministerstwo rekomenduje także śledzenie na bieżąco wymagań dot. testowania na obecność koronawirusa ze strony przewoźnika/krajów docelowych i tranzytowych przed każdą planowaną podróżą, w tym powrotną do kraju.

Prezydent Tanzanii krytykował lockdown i szczepionki na Covid-19

Na początku lutego prezydent Tanzanii, John Magufuli, wzbudził liczne kontrowersje swoją wypowiedzią dotyczącą obostrzeń związanych z pandemią i środkom zapobiegawczym przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przyznał wówczas, że ich kraj nie potrzebuje lockdownu czy szczepionek, bo "są chronieni przez Boga". – Szczepionki nie są dobre. Gdyby tak było, biali przynieśliby szczepionkę nawet przeciwko HIV/AIDS – powiedział.

Ministerstwo zdrowia Tanzanii przypominało jednak o stosowaniu praktyk higienicznych, używaniu środków odkażających i zachęca do inhalacji parowej, co zostało wcześniej odrzucone przez badaczy jako sposób na walkę z Covid-19.  

Zgodnie z ostatnimi przekazanymi informacjami (z kwietnia 2020 roku) w Tanzanii zanotowano łącznie 509 przypadków zakażenia koronawirusem i 21 zgonów z powodu Covid-19.

Źródło: MSZ, Wprost, Radio ZET