Zamknij

MSZ odradza podróże. "To jest kiepski czas na wyjazdy zagraniczne"

19.10.2020 09:46
Pasażerka w masce
fot. Shutterstock

MSZ apeluje o unikanie podróży, które nie są konieczne. – To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne – podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa podróże mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie do Polski może być niezbędne odbycie kwarantanny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych już pod koniec ubiegłego tygodnia wprowadziło trzeci, globalny poziom ostrzeżenia dla podróżujących. Obowiązuje zalecenie: "nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne". 

Koronawirus a podróże. "To kiepski czas na wyjazdy"

Resort podkreślił, że podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Wiceminister MSZ, Piotr Wawrzyk, powiedział w Polskim Radiu 24, że najwięcej polskich turystów przebywa obecnie w Egipcie (ok. 2 tys.) i Tunezji (ok. 1 tys.). Nie wykluczył też, że po powrocie do Polski turyści będą musieli przejść testy i kwarantannę.

– To wszystko może sprawić, że wyjazd turystyczny będzie bardzo trudny do zrealizowania w takim zakresie, w jakim miał być. Stąd wydajemy tego rodzaju ostrzeżenie – dodał.
Wiceszef MSZ podkreślił, że "to jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne".

– Nie jest to dobry pomysł, bo nie wiadomo, jak dalej będzie się sytuacja rozwijała.(...) Być może okaże się za kilka tygodni, że będzie problem z powrotem z tych względów, że będzie trzeba poddać się kwarantannie, czy izolacji – powiedział Wawrzyk.

Zobacz także

Już w ubiegłym tygodniu zaapelował do Polaków, by nie wybierali się w podróż, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne z przyczyn rodzinnych, zawodowych lub innych dla nich istotnych. Podkreślił, że nie wyklucza – w zależności od rozwoju sytuacji – obniżenia lub podniesienia poziomu ostrzeżeń. Wyjaśnił, że skala ostrzeżeń MSZ ma pięć stopni, a najwyższy stopień zakłada całkowite ograniczenie podróży. 

Wawrzyk zaznaczył wtedy, że granice państwa pozostają otwarte. – Zamykanie lub otwieranie granic, to nie jest kompetencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. My wydajemy rekomendację dla naszych rodaków polegającą na tym, żeby zastanowili się, czy naprawdę muszą udawać się w podróż zagraniczną  – wyjaśnił. 

Szczegółowe informacje o sytuacji epidemiologicznej i warunkach wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie internetowej resortu w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Źródło: PAP