Zamknij

MSZ ostrzega polskich turystów. "Po serii zamachów, odradzamy podróże na Sri Lankę"

Nina Czochara
26.04.2019 11:42
Sri Lanka
fot. Pixabay

Po atakach terrorystycznych na Sri Lance, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalne ostrzeżenie odradzające podróże do tego kraju. Osoby przebywające w tym kraju proszone są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz - czytamy w komunikacie. 

Po serii zamachów terrorystycznych, do jakich w Wielkanoc doszło w kościołach i hotelach na Sri Lance, w kraju wprowadzono stan wyjątkowy. MSZ odradza podróżnym wyjazdy na Sri Lankę, a osobom przebywającym już na miejscu zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. 

Sri Lanka: MSZ ostrzega przed podróżami

"W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w wyniku ataków terrorystycznych na Sri Lance, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne. Osoby przebywające obecnie na Sri Lance proszone są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz" - podano w komunikacie. MSZ wzywa jednocześnie do zgłaszania ewentualnych podróży w systemie Odyseusz.

W informacji resortu dla podróżujących na Sri Lankę podkreślono też, że w związku z brakiem polskiej placówki w tym kraju "możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona". Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej" - wskazuje MSZ.

Sri Lanka: liczba ofiar wzrosła do 310

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Do tej pory liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do 310. Rannych jest około 500 osób. Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.
Ataki na Sri Lance były największymi, odkąd w 2009 roku w kraju tym zakończyła się wojna domowa.

Przeczytaj także:

•  Sri Lanka. Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za ataki

•  Ustalono tożsamość zamachowców ze Sri Lanki. Wśród nich była też kobieta

___

RadioZET.pl/NC