Zamknij

Macedonia: 7 miejsc, które warto zobaczyć

Redakcja
04.07.2018 15:57
Ochryda
fot. Shutterstock

Macedonia, podobnie jak inne kraje Bałkanów, to niezwykła mieszanka kultur, krajobrazów i smaków. Państwo to oferuje nie tylko prawdziwe cuda natury, z Kanionem Matka na czele, ale też świetnie przygotowane szlaki turystyczne oraz majestatyczne budowle świadczące o burzliwej historii państwa.

Macedonia, położona w sercu Półwyspu Bałkańskiego, jest wciąż mało znana i doceniana wśród turystów z Europy. A szkoda, bo kraj ten zachwyca nie tylko swoją historią, ale też światowej klasy zabytkami i fascynującymi krajobrazami. Macedonia, pozornie bliska polskiej kulturze, zaskakuje i fascynuje przy bliższym poznaniu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Z wielu powodów. Oto 7 najważniejszych z nich.

1. Kanion Matka – cud natury

Imponująca sceneria skalnych urwisk, zanurzonych w wodach jeziora Matka, to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Macedonii. Na zwiedzenie kanionu, położonego ok. 15 kilometrów od Skopje, zdecydowanie warto poświęcić cały dzień. Otaczające jezioro góry skrywają wiele przepięknych cerkwi i monastyrów.

Kanion Matka
fot. Shutterstock

Sam kanion można zwiedzić na kajakach lub z pokładu łodzi, zatrzymując się przy licznych jaskiniach. Wzdłuż przepięknego kanionu Matka ciągnie się wytyczony pieszy szlak, polecany raczej wytrawnym turystom.

2. Ochryda: miasto i jezioro

Miasto Ochryda, wraz Jeziorem Ochrydzkim, to krajobrazowa perła Macedonii, figurująca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne wrażeni robi tutejsza starówka z zabytkami z czasów średniowiecznych i rzymskich. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta, najczęściej uwiecznianym na zdjęciach, jest XI-wieczna cerkiew św. Zofii. Budowla zachwyca nienaruszonymi przez wieki freskami oraz niezwykłą akustyką.

Jezioro Ochryda i cerkiew św. Kaneo
fot. Shutterstock

Niezwykle pięknie prezentuje się też cerkiew św. Kaneo, położona na klifie wznoszącym się nad jeziorem. Miasteczko Ochryda daje również niepowtarzalną okazję do relaksu i kąpieli w krystalicznie czystych wodach jeziora.

Zobacz także

3. Klasztor św. Nauma

Chyba największym atutem tej budowli jest położenie – na skale ginącej w wodach Jeziora Ochrydzkiego. Klasztor św. Nauma został podobno założony w X wieku przez samego św. Nauma – grobowiec świętego znajduje się w tutejszej cerkwi. Budowla jest doskonałym przykładem architektury bizantyjskiej, a freski ozdabiające jej wnętrza należą do najcenniejszych w Macedonii. 

Klasztor św. Nauma
fot. Shutterstock

Klasztor jest niezwykle często uwieczniany na pamiątkowych zdjęciach – trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę wspaniale.

4. Park Narodowy Galiczica

Pasmo górskie Galiczica, położone na styku Macedonii i Albanii, jest popularnym celem pieszych wędrówek. I nie ma się czemu dziwić. Bardzo dobrze oznakowane szlaki turystyczne oraz niesamowita lokalizacja, pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespą, stwarzają do tego wymarzone warunki. Widoki ze szczytów prezentują się naprawdę fantastycznie. Na terenie pasma Galiczica wydzielono park narodowy o tej samej nazwie. Miejsce to zainteresuje nie tylko wielbicieli pięknych widoków, ale też miłośników niezwykłej roślinności.

5. Skopje – stolica kontrastów

Stolica Macedonii i niewielkie miasto będące połączeniem Wschodu i Zachodu, tradycji oraz nowoczesności, starego i nowego świata. Główny plac Skopje, zwany placem Macedonii, jest niesamowitą mieszkanką różnych stylów architektonicznych. W centrum miasta dumnie wznosi się 25-metrowy pomnik Aleksandra Macedońskiego – władcy, o którego pochodzenie do dziś toczy się spór z Grekami.

Skopje_Plac Macedonia
fot. Fotolia

Ważnym elementem krajobrazu stolicy jest twierdza Skopsko Kale, królująca nad starą częścią miasta. Warto przespacerować się też XVI-wiecznym, Kamiennym Mostem, który łączy współczesne centrum miasta ze starą dzielnicą osmańską (czarsziją) i Wielkim Bazarem.

Zobacz także

6. Park Narodowy Mawrowo

Imponująca sceneria gór połączona z bujną, zieloną przyrodą tworzy niesamowitą, krajobrazową całość narodowego parku. To doskonałe miejsce do odwiedzin latem – za sprawą pieszych szlaków turystycznych, jak i zimą, bowiem można szusować tu na narciarskich trasach.

Park Narodowy Mawrowo
fot. Shutterstock

Park Narodowy Mawrowo, położony w zachodniej części Macedonii, jest największym ze wszystkich trzech parków narodowych w kraju. Na jego terenie wznoszą się trzy masywy górskie: Korab (najwyższy, 2764 m n.p.m), Bistra oraz Deszat. Pośród lasów narodowego parku kryje się prawosławny klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. Budowla szczyci się przede wszystkim przepięknie rzeźbionym ikonostasem oraz niezwykłymi malowidłami.

7. Stobi – ruiny antycznego miasta

To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Macedonii. Stobi, istniejące prawdopodobnie od VI wieku p.n.e., stanowiło niegdyś ważne centrum administracyjne, handlowe i religijne. Prace badawcze na terenie miasta odsłoniły wiele ruin monumentalnych budowli. Można podziwiać tu m.in. pozostałości po teatrach, pałacach czy bazylikach. Wiele z tych obiektów było ozdobionych cennymi mozaikami, zachowanymi do dziś w dobrym stanie.

Przeczytaj także: 

•  Bułgaria dla wielbicieli zwiedzania. 10 miejsc, których nie można przegapić

•  Albania: 8 miejsc, których nie można przegapić 

___

RadioZET.pl/NC