Zamknij

Macedonia Północna. Restauracje i kawiarnie tylko dla zaszczepionych

17.08.2021 12:54
Macedonia Północna. Restauracje i kawiarnie tylko dla zaszczepionych. Od kiedy zmiany?
fot. SHUTTERSTOCK

Kolejny kraj, tym razem Macedonia Północna, ograniczył dostęp do restauracji oraz kawiarni dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Przepustki sanitarne niezbędne będą także do wzięcia udziału w wydarzeniach publicznych.

Nowe obostrzenia zaczęły obowiązywać w Macedonii Płn. w poniedziałek, 16 sierpnia. Jak podaje agencja Reutera, restrykcje wprowadzone zostały w związku ze wzrostem liczby przypadków zakażeń koronawirusem, który miał miejsce w ostatnim czasie. Ponadto w ten sposób władze kraju chcą zachęcić obywateli do szczepień.

Macedonia Płn. Restauracje i kawiarnie tylko dla zaszczepionych

Od poniedziałku osoby, które chcą wejść do kawiarni lub restauracji albo wziąć udział w wydarzeniu publicznym, muszą okazać zaświadczenie o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19 bądź dokument potwierdzający przejście koronawirusa w ciągu ostatnich 45 dni.

Warto także wspomnieć, że w lokalach gastronomicznych w Macedonii Północnej otwarte mogą być jedynie ogródki na świeżym powietrzu, a liczba klientów ograniczona została do 30. Właściciele restauracji i kawiarni zobowiązani są do zatrudniania osób sprawdzających przepustki sanitarne. Za niestosowanie się do obostrzeń przewidziane są kary - 250 euro dla osób łamiących nakaz oraz do 30 tys. euro dla właścicieli lokali.

W niedzielę przeciw obostrzeniom protestowało w stolicy kraju Skopje około 2 tys. osób. Demonstranci, paląc maseczki ochronne, wzywali rząd do zrezygnowania z restrykcji.

W Macedonii Północnej od początku sierpnia znacząco rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W ostatnich siedmiu dniach zanotowano niemal 3,5 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2. Tylko w niedzielę zarejestrowano 807 nowych przypadków oraz 10 zgonów.

Minister zdrowia kraju Venko Filipcze podał, że jedynie 10 proc. nowo zainfekowanych osób było zaszczepionych. W 2-milionowym kraju nieco ponad 1 mln mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

RadioZET.pl/PAP