Zamknij

Śnieg na Maderze po raz pierwszy od lat. Zdjęcia zimowego krajobrazu wyspy obiegły sieć

Nina Czochara
19.12.2019 11:23
Śnieg na Maderze
fot. Facebook/Portal Netmadeira

Taka pogoda z pewnością na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Madery. Na wyspie po raz pierwszy od lat pojawiły się silne opady śniegu. Na najbliższe dni wydano nawet alerty pogodowe. Zimowe krajobrazy Madery robią ogromne wrażenie na mieszkańcach i internautach, którzy mogą zobaczyć w sieci zdjęcia "wyspy wiecznej wiosny" pokrytej śniegiem.  

W Polsce o białych świętach raczej możemy tylko pomarzyć. W najbliższym czasie temperatura maksymalna ma sięgać około 8-13 stopni Celsjusza, a zamiast śniegu prawdopodobnie pojawi się deszcz. Tymczasem na Maderze, znanej jako "wyspa wiecznej wiosny" (ze średnią temperaturą zimą 18˚C), pojawił się śnieg. Takiej pogody nie było tu od lat. Poniedziałek, 16 grudnia, niewątpliwie będzie niezapomnianym dla mieszkańców Madery.

Madera: śnieg na "wyspie wiecznej wiosny"

Portugalskie prognozy pogody podawały, że na początku tygodnia na Maderze spodziewane są chmury i opady deszczu. Synoptycy zapowiadali też, że w najwyższych punktach wyspy może się zrobić biało. Co więcej, Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) od wczesnych godzin porannych ostrzegał o sprzyjających warunkach do powstania burz śnieżnych i gradobicia. Prognozy okazały się prawdziwe.

Zobacz także

Pierwszy raz od wielu lat na Maderze zaczął silnie sypać śnieg. Na szczycie Pico do Arieiro temperatura spadła do -2˚C. Opady były tak intensywne, że z powodu trudnych warunków drogowych portugalskie służby zamknęły kilka lokalnych dróg. Mieszkańcy Madery z pewnością na długo zapamiętają wyspę pokrytą śniegiem. 

Wtorek na Maderze był spokojniejszy. Jednak w środę na wyspę powrócił deszcz i silny wiatr. IPMA wydał ostrzeżenie dla obszarów górzystych, gdzie porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość nawet 95 kilometrów na godzinę. Podobne warunki mają utrzymać się również w czwartek.

Zagłosuj

Byłeś/byłaś kiedyś na Maderze?

Liczba głosów:

Zobacz także

Źródło: onet.pl, tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC