Zamknij

Madera przetestuje wszystkich mieszkańców. Tak chce zapewnić bezpieczny sezon wakacyjny

16.04.2021 09:15
Madera
fot. Shutterstock

Madera przetestuje przed wakacjami wszystkich swoich mieszkańców pod kątem obecności koronawirusa. Program ten, prowadzony bezpłatnie, ma służyć zapewnieniu bezpiecznego sezonu turystycznego. Badania rozpoczną się 26 kwietnia – poinformował rząd Madery.

Branża turystyczna na całym świecie bardzo mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Nic dziwnego, że poszczególne kraje szukają sposobu na to, aby przyciągnąć turystów i ożywić gospodarkę w sezonie letnim. Władze portugalskiej wyspy Madera chcą przetestować całą populację. 

Madera. Masowe testowanie mieszkańców 

Miguel Albuquerque, szef regionalnego rządu Madery, zapowiadał w poniedziałek, że "testowaniem całej populacji" – blisko 290 tys. mieszkańców – portugalski archipelag rozpocznie nowy etap w walce z COVID-19. Dodał, że "wszystko to, aby przejąć kontrolę nad epidemią".

Albuquerque potwierdził, że w kwietniu lokalne władze rozpoczęły pilotażowy projekt korzystania z wytresowanych psów, które na lotnisku w Funchal, stolicy archipelagu, będą wyłapywały osoby chore na COVID-19. Sprecyzował, że nawiązano już współpracę z treserami.

Do tej pory na Maderze na COVID-19 zachorowało około 8,9 tys. osób. Łącznie zmarło tam już 68 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Madera. Jakie restrykcje dla podróżujących?

Turyści przybywający na popularną wśród urlopowiczów Maderę zobowiązani są obecnie do przedstawienia na lotnisku negatywnego testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem), a także poddania się badaniu temperatury ciała.

Jak poinformował tygodnik "Expresso", w ciągu ostatnich tygodni Madera stała się portugalskim ewenementem pod względem restrykcji sanitarnych. W przeciwieństwie do kontynentalnej części Portugalii działają tam bez większych ograniczeń sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także obiekty sportowe.

Źródło: PAP, gov.pl