Zamknij

Madryt: zwiedzanie niezwykłej stolicy Hiszpanii. 10 największych atrakcji

Nina Czochara
13.05.2019 16:57
Madryt
fot. Shutterstock

Madryt, położony w samym centrum Hiszpanii, przyciąga gości z całego świata. Stolica Hiszpanii stale tętni życiem i zachwyca swoimi atrakcjami. Pełen przepychu Pałac Królewski, tropikalny ogród na dworcu Atocha, słoneczny plac Puerta del Sol czy legendarny już stadion Santiago Bernabéu. Madryt jest pełen niezwykłych miejsc.

Madryt wyróżnia się bogactwem kamienic, pałaców i rezydencji jeszcze z czasów panowania dwóch wielkich rodów – Habsburgów i Burbonów. Oprócz tego na miejscu znajdziemy wiele terenów zielonych, m.in. Park del Retiro, Campo del Moro przylegający do Pałacu Królewskiego czy Casa de Campo z ogrodem zoologicznym. Planujesz zwiedzanie Madrytu? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć.

1. Park Retiro: zielone płuca Madrytu

Ten XVII-wieczny park jest oazą zieleni w sercu słonecznej stolicy Hiszpanii. To idealne miejsce na spacer, przejażdżkę łódką czy wizytę w galerii sztuki. Na powierzchni 125 ha wydzielono przepiękne strefy ogrodowe – rośnie tu około 18 tys. drzew i 7 tys. krzewów.

Park Retiro - Madryt
fot. Shutterstock

Wzdłuż alejek postawiono liczne posągi i rzeźby. Duże wrażenie robi wykonany ze stali i szkła Pałac Kryształowy, w którym organizowane są wystawy i instalacje. 

2. Plaza Mayor: najsłynniejszy plac Madrytu

Dawny punkt centralny Madrytu, obecnie jeden z najbardziej znanych placów w stolicy. Plaza Mayor był świadkiem wielu ważnych wydarzeń – koronacji królów, wystawiano tu sztuki teatralne, organizowano corridy, a nawet egzekucje skazańców. Obecnie plac jest atrakcją turystyczną, wszystkie budynki zostały odrestaurowane, a w oficynach otwarto kawiarnie i restauracje. Organizowane są tutaj koncerty, targi książki, a co niedzielę również targ kolekcjonerski.

Zobacz także

3. Madryt Atocha: tropikalny ogród na dworcu

To największa w Hiszpanii stacja kolejowa zbudowana w centrum Madrytu. Co dworzec ma wspólnego z ogrodem? W głównym holu stworzono bowiem spory, zamknięty pod kopułą tropikalny teren, w którym zgromadzono kilkaset gatunków roślin wraz z palmami.

Dworzec Madryt Atocha
fot. Shutterstock

Dodatkowo znajdziemy tu staw z ponad 20 gatunkami żółwi i ryb. Właśnie ten niezwykły zielony obszar czyni z Madrytu Atocha unikalne miejsce na świecie. Czekanie na pociąg w cieniu palmy? Brzmi naprawdę dobrze!

4. Prado: narodowe muzeum

Museo del Prado (Muzeum Narodowe Prado) to najważniejsze muzeum Madrytu i największa kolekcja malarstwa hiszpańskiego na świecie. Obiekt gromadzi dzieła z kolekcji królewskiej zbierane od XVI do XX wieku. Szczególnie bogate są zbiory barokowe, w tym reprezentatywne obrazy Ribery czy Diego Velazqueza – szczególnie tłoczno jest przy dziele „Panny dworskie”. Muzeum Prado posiada też kolekcję obrazów i rysunków Francisco Goyi. Nie brakuje też prac zagranicznych artystów, w tym m.in. Rafaela, Rubensa czy Boscha. 

Zobacz także

5. Pałac Królewski w Madrycie

Palacio Real jest charakterystycznym punktem, od którego często rozpoczyna się zwiedzanie Madrytu. Dawny pałac hiszpańskich monarchów został zbudowany w XVIII wieku i utrzymany w stylu rokoko i klasycystycznym. Powierzchnia pałacu – 135 tys. km2 – przewyższa prawie dwukrotnie Wersal czy Buckingham Palace w Londynie, czyniąc go jednym z największych na świecie.

Pałac Królewski w Madrycie
fot. Shutterstock

Dla turystów udostępniono jedynie część z 2800 pomieszczeń. Największe wrażenie robi Sala Tronowa, dawna apteka z miksturami oraz Capilla Real – kaplica, gdzie przechowywane są XVII-wieczne instrumenty smyczkowe.

6. Puerta del Sol: słoneczny plac

To jeden z najważniejszych placów w stolicy i ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Niegdyś stanowił bramę wjazdową do miasta, skąd też wzięła się jego nazwa – Puerto del Sol, czyli Brama Miasta. Najważniejszym budynkiem jest Casa de Correos.

Puerta del Sol - Madryt
fot. Shutterstock

W czasach dyktatury generała Franco istniało tu więzienie, a obecnie mieści się siedziba władz Autonomicznej Wspólnoty Madrytu. Przed pałacem oznaczono tzw. kilometr zerowy – punkt, od którego liczy się odległości w całym kraju.

Zobacz także

7. Santiago Bernabeu: na narodowym stadionie

Estadio Santiago Bernabéu, czyli stadion Realu Madryt, to popularne obowiązkowy punkt na mapie atrakcji szczególnie wśród miłośników piłki nożnej. Obiekt powstał w miejscu starego stadionu Chamartín. W 1955 roku stadion zyskał nową nazwę, Santiago Bernabéu, na cześć ówczesnego prezesa Realu Madryt, który na zawsze zapisał się na kartach historii klubu.

Santiago Bernabeu - stadion Madrytu
fot. pixabay

Teren piłkarskiego obiektu można zwiedzić – turystom udostępniono m.in. szatnię i pokój odnowy, salę konferencyjną, ławkę rezerwowych oraz muzeum z zachowanymi pucharami czy piłką z lat 50. 

8. Gran Via: turystyczne centrum Madrytu

To jedna z najchętniej uczęszczanych i najbardziej reprezentatywnych ulic Madrytu. Właśnie tutaj można znaleźć sieciowe sklepy, kina, teatry, restauracje i hotele. To sprawia, że Gran Via jest popularnym miejscem spotkań, kulturalnym i turystycznym centrum stolicy. Ale to nie wszystko. Ogromne wrażenie na odwiedzających robi otaczająca ulicę zabudowa, która stanowi architektoniczną wizytówkę Madrytu. Wśród cennych, charakterystycznych obiektów warto wymienić gmach Metrópolis oraz pomnik Don Kichota i Sancho Pansy stojący na końcu ulicy. 

Zobacz także

9. Malasana: hiszpańska bohema

Dla każdego prawdziwego madrytczyka życie zaczyna się dopiero po zmroku. Towarzyscy Hiszpanie uwielbiają przesiadywać w barach i klubach. Klimat hiszpańskiej bohemy można poczuć w dzielnicy Malasana.

Malasana - Madryt
fot. Shutterstock

To miejsce jest szczególnie lubiane przez studentów, artystów i indywidualistów. Od kilku lat triumfują tu designerskie studia i sklepy sprzedające produkty vintage. 

10. El Rastro: na pchlim targu 

To najstarszy i największy pchli targ w Madrycie. W jednym momencie może być otwartych aż 3500 straganów, co oznacza długie wędrówki labiryntem ulic krzyżujących się z Plaza de Cascorro. Choć miejsce to słynie głównie z antyków i staroci, na miejscu można odnaleźć też inne oryginalne pamiątki i prezenty – w tym ceramiczną biżuterię, wyroby skórzane, kolorowe ubrania czy pocztówki.

Przeczytaj także:

 Planujesz wakacje na Costa Blance? Oto 7 najpiękniejszych miejsc

• Majorka: perła Balearów

___

RadioZET.pl/NC