Zamknij

Magia stworzona przez naturę. Odkryj „Ziemię siedmiu kolorów”

Redakcja
19.01.2018 17:06
Magia stworzona przez naturę. Odkryj „Ziemię siedmiu kolorów”
fot. Pixabay

Cud natury, „Ziemia siedmiu kolorów” – tak określa się magiczny krajobraz w Parku Narodowym Chamarel. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie Mauritius. 

To niezwykłe, wręcz surrealistyczne zjawisko geologiczne można zobaczyć w Parku Narodowym Chamarel. Efekt wizualny tego miejsca zależy w dużym stopniu od pory dnia, nasłonecznienia i wilgoci. A w czym tkwi tajemnica wydm Chamarel, zwanych „Ziemią siedmiu kolorów”?

Duże znaczenie ma tutaj erozja pyłu wulkanicznego oraz obecność różnorodnych minerałów w glebie. Niemałą rolę odgrywa żelazo i aluminium, których zmienna ilość odpowiada za barwę fioletową, niebieską i czerwoną. Różne odcienie kolorów uznaje się za efekt chłodzenia stopionej skały wulkanicznej w różnych temperaturach zewnętrznych.

Niesamowitą właściwością tych piasków jest także samoistne oddzielanie się od siebie różnych warstw. Jeśli spróbujecie zmieszać je razem, po pewnym czasie rozdzielą się.

„Ziemia siedmiu kolorów”, oryginalnie Terres des Sept Couleurs, znajduje się w parku Chamarel, w południowo-zachodniej części wyspy Mauritius. Do tego magicznego miejsca prowadzi kręta, 3-kilometrowa droga pomiędzy plantacjami trzciny cukrowej. 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC