Zamknij

Majorka na wakacje tylko dla wybranych turystów. Chcą stworzyć "zielone korytarze"

Nina Czochara
21.05.2020 09:46
Majorka
fot. Pixabay

Majorka planuje otworzyć swoje granice dla turystów pod koniec czerwca. Jednak nie dla wszystkich. Władze hiszpańskiej wyspy chcą zaprosić do siebie grupę wybranych podróżujących z Niemiec i innych krajów, w których sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest w tym momencie opanowana. Z odpoczynku będzie mogła skorzystać ograniczona liczba turystów. 

O szczegółach uruchomienia programu "odmrażania" turystyki na Majorce powiedziała w rozmowie z dziennikarzami prezydent Balearów, Francina Armengol. - Jesteśmy gotowi przeprowadzić projekt pilotażowy pod koniec czerwca tak, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo zdrowotne. Musimy nauczyć się, jak żyć z COVID-19 i jak robić to bezpiecznie - powiedziała.

Majorka 2020: turyści tylko z wybranych krajów

Program zakłada, że na wyspę turystów ma przywozić niemieckie biuro podróży TUI. Jak pisze CNN, z wakacji mają skorzystać głównie Niemcy oraz osoby zamieszkujące te europejskie kraje, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem jest niski.

Martin Riecken z TUI, cytowany przez CNN, potwierdza, że firma prowadzi rozmowy z władzami regionów, które wierzą, że wakacje 2020 się u nich odbędą. - Nie sądzimy, że będą możliwe wyjazdy turystyczne w całej Hiszpanii, ale na Balearach czy Wyspach Kanaryjskich, gdzie wskaźnik zarażonych jest niski i lokalne władze robią postępy, już tak – powiedział Riecken. Dodał, że TUI rozmawia m.in. z takimi krajami jak Grecja, Cypr, Chorwacja czy Bułgaria.

Riecken podkreślił jednocześnie, że wiele będzie zależało od ponownego otwarcia granic przez rządy i zniesienia 14-dniowych obowiązkowych kwarantann dla podróżnych tam, gdzie mają one miejsce. W Hiszpanii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich podróżnych przybywających do kraju.

Zobacz także

"Zielone korytarze" między krajami UE?

CNN zwraca też uwagę na popularnej w Unii Europejskiej koncepcji "zielonych" lub "bezpiecznych korytarzy". Miałyby one łączyć państwa o niskim poziomie zachorowań na COVID-19. Ta koncepcja bezpiecznych podróży ma być sposobem na wyjście branży turystycznej z kryzysu przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Hiszpański archipelag Balearów, którego stolicą jest Majorka, jest niezwykle popularnym kierunkiem wakacyjnym w Europie. W ubiegłym roku archipelag odwiedziło 16 milionów turystów, z czego jedną czwartą stanowili Niemcy. Szacuje się, że turystyka w tym regionie Hiszpanii odpowiada za 30 proc. lokalnego PKB i jest warta około 10 miliardów euro.

ZOBACZ TAKŻE:

• Wakacje 2020. Które kraje otworzą granice? Te kierunki szykują się do sezonu

• Aplikacja śledząca turystów w czasie wakacji. Zaskakujący pomysł Wysp Kanaryjskich

• Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

Źródło: CNN, TVN24

___

RadioZET.pl/NC