Zamknij

Majorka wprowadza limity osób na plażach. Władze nie radzą sobie z turystami

15.07.2020 10:24
Majorka plaża
fot. Shutterstock

W Dzienniku Ustaw Balearów pojawiło się rozporządzenie, które określa maksymalną liczbę turystów wypoczywających na pięciu plażach zarządzanych przez stolicę Majorki - Palmę. Ratownicy będą pilnować, aby ustalony limit plażowiczów nie został przekroczony.

Majorka jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów hiszpańskich wysp. Nowe wytyczne dotyczące ograniczenia liczby wypoczywających na plaży mają pomóc w zachowaniu dystansu społecznego. Władze w ostatnim czasie nie radziły sobie z turystami. 

Majorka ogranicza liczbę plażowiczów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w tym samym czasie na pięciu plażach zarządzanych przez Palmę de Mallorca może wypoczywać maksymalnie 34 tysiące osób.

Jak podaje "Rzeczpospolita", plaża w Playa de Palma ma 4,6 kilometra długości i 30 metrów szerokości, z czego 6 metrów przy brzegu musi pozostać wolne dla spacerowiczów i służb ratunkowych. Na każdą osobę muszą przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe, a więc na plaży w Palmie może przebywać 27600 wypoczywających. W Cala Major jest to 2200 osób, w Can Pere Antoni 1875, w Ciutat Jardi 2137, a w Cala Estància 687. Jeśli limit zostanie przekroczony, ratusz może zakazać wstępu kolejnym gościom. 

Początkowo sytuację będę kontrolować ratownicy, którzy mają najlepszy wgląd w sytuację ze swoich wież obserwacyjnych. Jeśli gości będzie za dużo, poproszą policję o ograniczenie wstępu.

Plaża w Playa de Palma została podzielona na kilka sektorów. Jeśli w jednym z nich będzie przebywać maksymalna liczba osób, to zostanie on zamknięty, a pozostali plażowicze przekierowani będą do innych części. Na mniejszych plażach po przekroczeniu limitu wstęp będzie całkowicie zabroniony.

Rozporządzenie zakłada, że poszczególne grupy plażowiczów będą liczyć maksymalnie 25 osób i wypoczywać z zachowaniem dystansu 1,5 metra. Osoby mieszkające razem nie muszą zachowywać odstępu.

Źródło: rp.pl