Zamknij

Majówka 2021 tylko poza Polską? "Jeśli rząd nie otworzy hoteli, Polacy wyjadą za granicę"

13.04.2021 12:37
Majówka 2021 tylko poza Polską? "Jeśli rząd nie otworzy hoteli, Polacy wyjadą za granicę"
fot. SHUTTERSTOCK

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apeluje do rządu o odmrożenie branży i o umożliwienie przyjmowania gości podczas zbliżającego się długiego weekendu majowego 2021. Marcin Mączyński z IGHP uważa, że jeśli hotele w naszym kraju pozostaną zamknięte, to Polacy na majówkę i tak wyjadą, ale za granicę.

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce rząd co jakiś czas wprowadza kolejne restrykcje. Surowe ograniczenia nałożone zostały m.in. na branżę hotelarską. Od 20 marca zamknięte zostały (z nielicznymi wyjątkami) wszystkie hotele oraz pensjonaty. Choć początkowo obostrzenia miały obowiązywać do 9 kwietnia, to w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce, zostały one przedłużone do 18 kwietnia. 

IGHP: "Jeśli rząd nie otworzy hoteli, Polacy wyjadą za granicę"

Mało kto jednak wierzy, że obecne restrykcje dotyczące zamknięcia hoteli nie zostaną ponownie wydłużone. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, w rozmowie z Radiem ZET zapytana o to, czy hotele będą otwarte na majówkę, odpowiedziała, że "dziś lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte". Dodała, że chcą "otworzyć wszystkie branże równolegle".

Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego uważa, że hotele na długi weekend majowy powinny zostać otwarte, ponieważ są bezpiecznymi miejscami i spełniają wszelkie rygory sanitarne. Jednocześnie dodaje, że jeśli miejsca noclegowe pozostaną nieczynne, to Polacy na majówkę i tak wyjadą, ale za granicę.

Apelujemy do rządu o odmrożenie naszego sektora i informacje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Tymczasem, wciąż w sferze domysłów dla tysięcy przedsiębiorców i pracowników hotelarstwa pozostaje kwestia otwarcia hoteli dla wszystkich gości na majówkę - powiedział Mączyński.

Podkreślił także, że hotele oraz restauracje hotelowe są w pełni przygotowane na to, by bezpiecznie świadczyć usługi w reżimie sanitarnym.

Hotelarze liczą, że ruch turystyczny ruszy pełną parą w czerwcu, ale długi weekend majowy też jest ważny. Jak ocenia Mączyński, w przeciwnym wypadku Polacy będą chcieli wyjechać za granicę.

Przypomnijmy, że wolne w majówkę w 2021 roku będzie od soboty 1 maja do poniedziałku 3 maja. Są to zatem trzy dni. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że według polskiego prawa za święto przypadające w sobotę (w tym wypadku Święto Pracy), przysługuje inny, dodatkowy dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP