Zamknij

Malaga: wakacje w sercu słonecznego wybrzeża Hiszpanii

Redakcja
06.09.2018 14:18
Malaga
fot. Fotolia

Miasteczko z historią. Kilometry plaż. Serce słonecznego Costa del Sol. Malaga to wymarzony kierunek na urlop na gorącym, hiszpańskim wybrzeżu.

Malaga jest drugim co do wielkości miastem w regionie Andaluzji (na południu Hiszpanii) oraz znanym kąpieliskiem i stolicą Costa del Sol, określanego „Słonecznym Wybrzeżem”. Znajdziemy tu nie fantastyczne plaże, ale też imponujące twierdze i zabytki, znakomite wino i doskonałą pogodę niemal przez cały rok. 

Malaga: atrakcje turystyczne i zabytki [TOP 5]

Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy (zamieszkanym od VII wieku p.n.e.). Do dziś, w wielu zabytkach, widoczne są antyczne korzenie i mauretańskie wpływy. Spacerując uliczkami tego miasteczka, uwagę zwracają barwne fasady kamienic i ukwiecone balkony. Ale to tylko początek atrakcji czekających na miejscu.

1. Alcazaba
Twierdza Alcazaba pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, a jej obecny kształt pochodzi z XI wieku. Ruiny zamku są jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie do dziś zachowały się w Hiszpanii. Do zamku prowadzi brama (tzw. Drzwi Chrystusa), gdzie celebrowano pierwszą po zwycięstwie chrześcijan mszę. Alcazaba została wzniesiona po to, by bronić miasta przed piratami. Można przypuszczać, że nie spełniała w pełni swej funkcji, bo wyżej, na wzgórzu, wzniesiona została kolejna forteca, która miała chronić tę już istniejącą. Wewnątrz twierdzy można zobaczyć przykłady średniowiecznej architektury arabskiej.

Malaga Alcazaba
fot. Shutterstock

2. Rzymski teatr
Teatro Romano wzniesiony przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ze starożytnego teatru do dziś nie zachowało się niestety wiele – we wcześniejszych wiekach był stopniowo rozbierany w związku z zapotrzebowaniem na kamień do budowy pobliskiej fortecy Alcazaba. Można jednak zobaczyć pozostałości  trybun czy sceny. Miejsce to szczególnie ciekawie prezentuje się w nocnej iluminacji.

Zobacz także

3. Castillo de Gibralfaro
Na wzgórzu, powyżej twierdzy Alcazaba, wznosi się XIV-wieczny zamek Gibralfaro, a właściwie jego pozostałości, ponieważ do dziś zachowały się jedynie baszty obronne. Zabytkowy Castillo chronił niegdyś Alcazabę przed chrześcijańskimi najeźdźcami. Choć z zamku pozostały jedynie ruiny, warto wybrać się tam choćby dla samych widoków, naprawdę wyjątkowych. Z samej góry roztaczają się fantastyczne widoki na miasto oraz Cieśninę Gibraltarską.

4. Katedra Wcielenia
Renesansowa Malaga Cathedral jest jednym z największych tego typu obiektów w Hiszpanii.  Budowana, z przerwami od XVI do XVIII wieku, nigdy nie została w pełni ukończona. Z zewnątrz budowla wyróżnia się wysoką na niemal 100 metrów wieżą z dzwonnicą. Przestronne wnętrze zadziwia przede wszystkim niezwykłym ołtarzem głównym (autorstwa Diego de Vergara), barokowy chór oraz XVIII-wieczne organy.

Katedra malaga
fot. Shutterstock

5. Dom i Muzeum Picassa
Malaga słynie przede wszystkim jako rodzinna miejscowość najsławniejszego malarza w historii, Pabla Picasso. Można zwiedzić jego rodzinny dom przy jednym z głównych placów miasta, Plaza de la Merced. W pięknie odrestaurowanej kamienicy artysta spędził pierwsze lata życia. Obecnie mieści się tutaj nieduża galeria.  Obowiązkowym punktem odwiedzin powinno być również położone w pobliżu Muzeum Pabla Picassa (w renesansowym Palacio de Buenavista) z niemal 300 pracami słynnego kubisty, w tym słynnych „Panien z Avignon”.

Zobacz także

Malaga, czyli 15 km piaszczystych plaż

Malaga słynie również z pięknego wybrzeża i niemal 15 km plaż z jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Część z nich została nawet wyróżniona prestiżowym certyfikatem „Błękitnej Flagi”, który dostają wyłącznie najlepsze plaże. Ogromną popularnością cieszy się Playa de la Malagueta. Ma ponad kilometr długości i niecałe 50 metrów szerokości. Wzdłuż niej ciągną się liczne bary i restauracje, w których można spróbować lokalnych przysmaków.

Playa de la Malagueta
fot. Shutterstock

Godna uwagi jest też Playa de Las Acacias. To miejsce, oprócz ciągnącego się ponad kilometr piaszczystego odcinka, wyróżnia się też aktywnym życiem nocnym. Do wyboru jest wiele plażowych barów i restauracji. W szczycie sezonu trudno znaleźć wolny stolik. Jeśli jednak się uda, warto zamówić niesamowite wino z Malagi czy tradycyjne aromatyczne potrawy z owoców morza.

Plażę El Palo warto odwiedzić ze względu na jej niezwykły klimat, który tworzą niewielkie rybackie knajpy oraz barwne łódki spoczywające na piasku. To miejsce szczególnie popularne wśród mieszkańców. Szczególnie lubiana przez miejscowych jest też ciągnąca się nieco ponad kilometr Playa de la Caleta. To jedno z najczystszych miejsc w okolicy z licznymi udogodnieniami dla wypoczywających.

Zobacz także

Kiedy warto jechać do Malagi? Pogoda na wakacje

Malaga znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z łagodną zimą (10-15˚C) i długim, często gorącym latem z temperaturą sięgającą powyżej 30˚C. Najlepszym okresem, aby zwiedzić Malagę, jest wiosna lub jesień, kiedy to upały i tłumy turystów nie są jeszcze aż tak uciążliwe. W maju i średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 23˚C, a pod koniec września powyżej 25˚C. Jest to więc idealny czas zarówno dla tych, którzy chcą pozwiedzać, jak i wypoczywać na plaży.

W szczycie sezonu wakacyjnego, lipcu i sierpniu, średnia temperatura w ciągu może przekraczać 30˚C i około 20˚C nocą. To idealny czas na morskie kąpiele, bo temperatura wody sięga ok. 22˚C.

Przeczytaj także:

•  Alicante: co warto zobaczyć i kiedy jechać? Podpowiadamy

•  Barcelona: 10 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście

•  6 najpiękniejszych plaż Costa Bravy
 ___

RadioZET.pl/NC