Zamknij

Malediwy. Czy tak wygląda raj? [PRZEWODNIK]

Redakcja
13.01.2019 10:01
Malediwy
fot. Shutterstock

Archipelag egzotycznych wysp i wysepek zagubionych na Oceanie Indyjskim. Kraj niekończących się białych plaż i błękitnych lagun. Zakątek z luksusowymi domkami na wodzie. Raj dla wielbicieli nurkowania. Malediwy to prawdziwe „Wyspy Szczęśliwe”.  

Malediwy są wyspiarskim krajem Azji położonym na południowy zachód od Indii oraz Sri Lanki i otoczonym wodami Oceanu Spokojnego. Państwo to obejmuje archipelag 1190 wysepek (z czego 200 jest zamieszkanych) osadzonych na 26 atolach, które powstają przez przyrastanie rafy koralowej na zapadniętych podwodnych wulkanach.

Malediwy są wymarzonym kierunkiem dla wszystkich tych, którzy pragną zażywać kąpieli w ciepłym oceanie, nurkować w poszukiwaniu najpiękniejszych raf koralowych na świecie, uprawiać windsurfing lub po prostu wypoczywać na iście rajskich plażach. Odległości między wysepkami są niewielkie, dzięki czemu można bez problemu je pokonać, korzystając z lokalnych statków i łodzi.

Male, czyli najmniejsza stolica świata

Male, stolica Malediwów położona w atolu Male Północne, ma 2 km długości i 1 km szerokości, co czyni je najmniejszą stolicą na świecie. To jednocześnie jedyny ośrodek miejski w kraju, w którym mieszka ¼ ludności całego archipelagu. Właśnie tu znajduje się główny port morski oraz lotnisko. Choć wyspa, na której leży stolica, jest tak jak pozostałe bardzo płaska, jej teren szczelnie wypełniają kolorowe, ciasno ułożone budynki, których kolory ciekawie kontrastują z turkusem oceanu.

Male - Malediwy
fot. Shutterstock

Spacer po uliczkach Male, wizyta w jednej z restauracji czy herbaciarni to szansa na poznanie codziennego życia mieszkańców. Na miejscu warto zobaczyć The Grand Friday Mosque (Meczet Wielkiego Piątku), Sultan Park z mieszczącym się w jego wnętrzu muzeum narodowym oraz poranny targ rybny. Wyspa, na której się znajduje stolica, została otoczona betonowym falochronem (wartym 136 mln dolarów), który ma zapobiegać zalaniu miasta przez Ocean Indyjski. Nie powstrzymało to jednak fali tsunami w 2004 roku, która pokryła niemal 2/3 miasta.

ZOBACZ TAKŻE: Malediwy: 6 rzeczy, które warto tutaj zrobić i zobaczyć

Malediwy, czyli raj zagrożony

Malediwy nazywane są często „rajem poniżej poziomu morza”. Skąd takie określenie? Wyspy są bowiem najbardziej płaskim i najniżej położonym państwem świata – średnia wysokość terenu to zaledwie 1,5 metra nad poziomem oceanu, a najwyższy punkt archipelagu (bezimienny) sięga jedynie 2,5 m n.p.m.

Malediwy
fot. Shutterstock

Z powodu efektu cieplarnianego poziom otaczających archipelag wód regularnie się podwyższa, przez co kraj zagrożony jest zatopieniem. Wprawdzie rafa koralowa każdego roku przyrasta kilka milimetrów, ale zdecydowanie nie nadąża w wyścigu z oceanem, który ją stale wymywa. Niektórzy naukowcy szacują, że Malediwy już za 20 lat mogą zniknąć z powierzchni ziemi. Warto zatem jak najszybciej zorganizować urlop do tego wyjątkowego miejsca.

Zobacz także

Wymarzone miejsce do nurkowania

Malediwy są idealnym kierunkiem dla wielbicieli nurkowania. Przejrzystość wody Oceanu Indyjskiego (w niektórych miejscach widoczność sięga nawet 50 metrów!) sprzyja podziwianiu podwodnych jaskiń oraz koralowców o fantastycznych formach (naliczono ich aż 187 gatunków!). Można poznawać niezwykłą różnorodność fauny i flory, nurkując z maską i rurką lub głębinowo. Warto też skorzystać z ofert centrów nurkowych, zlokalizowanych przy każdym większym hotelu.

Malediwy - nurkowanie
fot. Shutterstock

Tutejsze rafy koralowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Gdzie nurkować na Malediwach? Popularnym miejscem są wody przy atolu Ari, a tam Maaya Thilai z przepięknymi rafami koralowymi. W zachodniej części archipelagu znajduje się również atol Baa, czyli rezerwat biosfery, gdzie spotkamy rekiny wielorybie i manty. Warto odwiedzić też atol Addu słynący z przepięknych koralowców, wraków statków oraz wielkich ryb. Niezwykłe punkty dla nurków znajdziemy również w okolicach Północnego i Południowej Atolu Male. Najlepszym momentem na nurkowanie jest okres od grudnia do kwietnia.

Zobacz także

Magiczna plaża Malediwów

Malediwy niemal każdemu kojarzą się z białymi plażami, oceanem w różnych odcieniach niebieskiego i luksusowymi domkami na wodzie. Ten egzotyczny archipelag jest idealnym miejscem na beztroski wypoczynek. Łańcuch malediwskiego wybrzeża zajmuje łącznie przestrzeń około 820 km i bez przesady można stwierdzić, że to istny wakacyjny raj dla miłośników plażowania.

Malediwy - magiczna plaża
fot. Shutterstock

Jest jednak jedno miejsce, które jest jeszcze bardziej magiczne niż wszystkie inne zakątki na Malediwach. Mowa o jednej z plaż na wyspie Mudhdhoo, w atolu Baa. Na pierwszy rzut oka miejsce to wygląda tak, jakby spadło na nie tysiące gwiazd. W rzeczywistości okazuje się, że te niebieskie, świecące kropeczki to mikroskopijne organizmy roślinne (lingulodinium polyedrum), u których ruch otoczenia powoduje bioluminescencję, czyli emitowanie niesamowitej, turkusowej poświaty. Przy odrobinie szczęścia można być świadkiem tego niezwykłego, świetlnego zjawiska.

ZOBACZ TAKŻE: Magia czy natura? Nieziemska plaża na Malediwach

Zobacz także

Malediwy: „pogoda dla bogaczy”. Kiedy warto jechać?

Malediwy położone są w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Pory roku występują tam na odwrót niż w Polsce. Temperatury powietrza, jak i wody, są tak naprawdę stałe przez cały rok. W ciągu dnia słupki rtęci wskazują powyżej 30˚C, natomiast woda ma około 25˚C.

Malediwy
fot. Pixabay

Na Malediwach występuje pora deszczowa, która trwa od kwietnia do listopada – wiąże się to z gwałtownymi, choć krótkotrwałymi deszczami oraz silniejszym wiatrem. Choć właśnie za sprawą tych regularnych opadów archipelag jest wiecznie zielony, żywy – o każdej porze roku można podziwiać rosnące na drzewach i krzewach owoce, tj. mango, banany, ananasy czy pomarańcze.

Kiedy jechać na Malediwy? Najlepszym okres na zaplanowanie wycieczki na Malediwy jest okres od stycznia do kwietnia. Wówczas mamy zagwarantowaną dobrą pogodę z 7-9 godzin słonecznych i średnią temperaturą 30-33 ˚C w ciągu dnia oraz 24˚C w nocy.

Zobacz także

Malediwy: informacje praktyczne

Strefa czasowa: czas polski + 3-4 godziny
Waluta na Malediwach: rupia malediwska (MVR), 100 MVR = ok. 6,4 USD; Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Akceptowane są waluty wymienialne, zwłaszcza USD.
Wiza na Malediwy: Nie trzeba się o nią martwić, jest bowiem bezpłatna i otrzymuje się ją na lotnisku. Pozwala na pobyt do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy turystycznej jest jednak przedstawienie m.in. ważnego paszportu, biletu powrotnego oraz rezerwacji hotelu. Trzeba jednak pamiętać o podatku turystycznym, który wynosi 6 dolarów za dzień.
Szczepienia: Przed wyjazdem na Malediwy nie są wymagane żadne szczepienie ochronne. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko: tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B, oraz wściekliźnie.
Loty na Malediwy: Osoby, które chcą samodzielnie zorganizować wyjazd na Malediwy, mogą kupić lot z Polski. Z Warszawy na lotnisko w Male można polecieć z jedną przesiadką linią Turkish Airlines czy Alitalia – ok. 2600 zł/ osobę w obie strony. Nieco drożej jest z linią Emirates oraz Qatar Airways.
Chcąc zaoszczędzić na podróży, można najpierw polecieć na Sri Lankę za ok. 1800 zł i stamtąd do Male za 300 złotych.
Wczasy z biurem podróży: Koszt zorganizowanych, 7-dniowych wczasów na Malediwach wynosi ok. 7,5 tys. złotych za osobę z formułą all inclusive. Biura podróży oferują również oferty last minute - wówczas można znaleźć wycieczkę w niższej cenie.  

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC