Zamknij

Malezja gotowa na otwarcie granic dla turystów. Jakie restrykcje czekają podróżujących?

27.10.2021 15:35
Kuala Lumpur, Malezja
fot. Shutterstock

Malezja już przygotowuje się do przyjęcia turystów. Kraj ten przez niemal 20 miesięcy pozostawał zamknięty dla podróżujących z zagranicy. Jak zapowiedziała minister turystyki tego państwa, Nancy Shukrina, na początku grudnia Malezja będzie gotowa na pełne otwarcie swojego sektora turystycznego. Już w połowie listopada cudzoziemscy wczasowicze będą mogli wjechać do kraju w ramach pilotażowego programu.

Malezja już wcześniej zapowiadała, że otworzy swoje granice dla zagranicznych gości. Kraj ten od wybuchu pandemii, czyli marca 2020 roku, pozostawał zamknięty dla turystów. Władze kraju przygotowały program pilotażowy, w ramach którego mają zostać wpuszczeni po 20-miesięcznej przerwie pierwsi zagraniczni goście. Program ten miał pierwotnie ruszyć 16 września, ale termin ten przesunięto na 15 listopada. 

Malezja gotowa na przyjazd turystów

Minister turystyki Malezja przekazała, że gotowe są już tzw. standardowe procedury operacyjne, czyli techniczne regulacje mające zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne przyjezdnym. 

Jak podkreśliła Nancy Shukrina, za punkt odniesienia posłuży rozpoczynający się 15 listopada pilotażowy program turystyczny na wyspie Langkawi na północy kraju. Ma to być pierwszy raz od początku pandemii Covid-19, kiedy cudzoziemscy turyści będą mogli wjechać Malezji. Miejsce rozpoczęcia tego programu jest nieprzypadkowe - w tym regionie bowiem zaszczepiono już ponad 80 proc. mieszkańców. 

Podróżującym z zagranicy Malezja stawia jednak kilka warunków. Wczasowicze odwiedzający malezyjski kurort będą musieli być w pełni zaszczepieni i poddać się testom na obecność koronawirusa. Oprócz tego muszą wykupić wycieczkę za pośrednictwem jednego ze wskazanych przez władze biur podróży i posiadać ubezpieczenie zdrowotne w wysokości co najmniej 80 tys. dolarów. 

Malezyjska minister turystyki podkreśliła, że choć kraj od grudnia powinien być w pełnej gotowości na powrót międzynarodowych turystów, to ostatecznym terminem otwarcia granic pozostaje luty. Latem władze zapewniały, że otworzą główne kurorty już we wrześniu, ale później opóźniły tę decyzję, m.in. ze względu na niewystarczający wskaźnik wyszczepienia mieszkańców.

Międzynarodowy ruch turystyczny w Malezji został zatrzymany w połowie marca 2020 roku, gdy – kilka dni po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia stanu globalnej pandemii – rząd w Kuala Lumpur niemal całkowicie zamknął granice. Hotelarze i touroperatorzy od dawna apelują o rozluźnienie restrykcji. Według Malezyjskiej Rady Turystycznej zajęcie straciła większość z około 3,5 mln pracowników sektora.

Źródło: gov.pl, PAP (Tomasz Augustyniak)